halkali-catalca

Halkalı Gümrük Müdürlüğünün açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci gümrüklerin modernizasyonuna ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Çatalca TEM Otoyolu’nun yanı başında bulunan Muratbey Mahallesi’ne taşınan Halkalı Gümrük Müdürlüğünün dış ticaret çevreleri ve Türkiye ekonomisi için faydalı olacağını anlatan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Ocak 2016 rakamlarıyla yaklaşık 150 milyon liraya mal olan yeni Halkalı Gümrük Müdürlüğümüz bütün ihracat ve ithalatımızın yüzde 10’unu karşılayan bir konumda bulunmaktadır. Böyle bir tesisin ekonomimize kazandırılmasından dolayı başta o dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Hayati Yazıcı’ya, Gümrük ve Turizm İşletmelerine (GTİ), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisine (TİM) ve bakanlığımız personeline ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Bakanlık olarak gümrük kapılarını artan dış ticaret hacmine cevap verebilecek kapasiteye ulaştırmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Tüfenkci, “Hem iç gümrüklerimizin hem de kapılarımızın modernize edilmesine büyük bir önem veriyoruz.” diye konuştu.

“HAMZABEY KAPIMIZI YENİDEN MODERNİZE EDECEĞİZ”

İç gümrüklerde revizyonların süreceğini anlatan Tüfenkci, “Hamzabeyli kapımızı modernize ederek yıkıp yeniden yapacağız. İhracat-ithalat işlemlerinin, Avrupa’ya yapılan ithalat-ihracat işlemlerinin daha hızlı ve modern tesislerde, daha güvenli yapılması noktasında da biz o kapıyı da yeniden yapılandıracağız.” bilgilerini verdi.

Tüfenkci, İstanbul trafiğini zorlayan Erenköy Gümrük Müdürlüğünün taşınacağını belirterek, “Hem o bölgeyi trafik açısından rahatlatacağız hem o bölgede ithalat-ihracat işlemleri yapan firmalarımızı rahatlatacağız. Hem Anadolu’da hem de Avrupa’da iki sahada birden iç gümrükleme yapan modern tesislerin de inşallah önümüzdeki dönemde temellerini atmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

TESİS 220 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNE KURULU

GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, işletme tarafından yap-işlet-devret modeliyle modernizasyonu tamamlanan tesisin Türk ticari hayatına hayırlı olmasını diledi.

Türkiye’nin en büyük gümrük iç müdürlüğü olan tesisin modernize edilerek Çatalca’ya taşındığını hatırlatan Parmaksız, “Yeni yapılanmasıyla birlikte tesis 220 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur. Tesis, 35 bin metrekare depo, 4 bin 150 metrekare ofis ve 3 bin metrekarelik sosyal hizmet alanıyla modern teknik alt yapıya sahip.” bilgilerini verdi.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, tesisin TOBB’un ortaklığıyla ekonomiye kazandırıldığını belirterek, “Bu tesis Türkiye’nin zenginleşmesi için çok önemli. Ülkemizi zenginleştirmek için daha fazla mal üretmemiz, yurt dışına daha fazla mal satmamız lazım. İşte yurt dışına sattığımız her 100 dolarlık ürünün 13 dolarlık kısmı bu gümrükten geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Halkalı gümrüğünün eski halini en iyi oradaki çileyi çekenlerin bileceğini ifade eden Kopuz, “Şimdi Halkalı Gümrüğü Türkiye’ye yakışan müthiş bir tesis oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here