Ultimate magazine theme for WordPress.

3.Köprünün Kaçak Geçiş Ücretleri Cep Yakacak

0 4

İstanbul’da geçen hafta yapımı tamamlanan 3.Köprünün geçiş ücretleri de netleşmeye başladı.Küçük arabalar için 3 dolar, büyük arabalar için ise geçişin 9 dolar olduğu köprüde kaçak geçenler ise 800 liraya kadar kaçak geçiş cezasını ödemek zorunda kalabilirler. Yapılan yeni HGS düzenlemesiyle köprü geçişlerinde kaçak geçiş yapan sürücüler normal ücretin 10 katı ceza ödüyor. Bunu göz önüne aldığımızda yeni köprüden kaçak geçiş yapan sürücüler küçük araçlar için 90, büyük araçlar için ise 180 lira normal şartlarda ödeyecek.

OTOYOLA GİRİŞ YAPAN SÜRÜCÜLERİN CEZALARI KATLANACAK

3. köprü gişelerinden kaçak geçiş yaptıktan sonra bir de sürücünün otoyola girip yola devam etme ihtimali var.Bu şekilde giden bir sürücü otoyolda km başına 0,08 dolar, yani 0,8 sent ödeyecek. 320 km yol gittiğini varsaydığımız bir sürücü otoyolda gittiği bu yol için ek olarak 25,6 dolar ödeyecek.

CEZA 732 LİRAYA KADAR ÇIKABİLİR

Kaçak geçtiği için geçişin 10 katını ödeyecek olan sürücünün ödeyeceği tutar 256 dolar olacak. Bu da bugünkü kur ile yaklaşık 732 lira ediyor. Henüz ihale aşamasında olan Kuzey Marmara Otoyolu (3.Boğaz Köprüsü dahil) Kınalı – Odayeri kesimi toplam 149 km. Köprüden sonra ise Kurtköy Akyazı kesimi ise 187 km.Toplamda otoyol 336 km ediyor.

RAKAMLARLA ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ
Üçüncü köprü rakamlarla incelendiğinde, köprüde 4 gidiş, 4 geliş, 2 de demiryolu şeridi bulunuyor. Köprünün toplam genişliği 59 metre. Köprünün deniz üzerindeki uzunluğu ise 1408 metre. Yapımına 29 Mayıs 2013’te başlanan üçüncü köprü projesinde 6 bin 500 kişi çalıştı. Köprü toplam 3 milyar dolar maliyetle tamamlandı. İki kuleli köprüde kulelerin uzunluğu Avrupa yakasında 322 metre, Asya’da ise 318 metre.

ŞART VAR: 15 GÜN İÇİNDE ÖDENMELİ
Geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapanlardan, ödemesiz geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde yükümlü olduğu geçiş ücretini usulüne uygun olarak ödeyenlere, söz konusu ceza 10 kat olarak uygulanmayacak.

Comments
Yükleniyor