blank
blank

Bir yanda Türk denizcilik sektöründe sigorta ve brokerlik hizmetleri veren bir firma diğer yanda deniz yolu ile uluslararası yük taşımacılığı yapan bir denizcilik firması.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı uluslararası dolandırıcılık iddiası ile soruşturma başlattı. İstanbul Denizcilik ve Deniz Taşımacılığı Şirketi Hong Kong’dan 8 adet yük gemisi kiraladı.

Uluslararası taşımacılık yapan bu firma gemilerini Amerika ve dünya gemi sigortacılığında uzman olan P&I sigortasını yaptırmak istedi.

İstanbul’da merkezi bulunan Kuzey Sigorta Anonim Şirketi ile anlaştı. Gemiler 1 milyon 300 bin dolara sigortalandı.

İstanbul denizciliğe bağlı gemiler yük taşımaya başladı.

Yapılan ilk sigortanın ardından 8 yük gemisinin sigortasının bittiği yeniden sigorta yaptırmaları gerektiği söyledi. Oysa denizcilik firmasının gemilerinin sigortalı olması gerekiyordu.

İstanbul Denizcilik ve Deniz Taşımacılığı Şirketi’nin işletmesinde bulunan 8 adet kuru yük gemisinin P&I sigortasını yapması gereken Kuzey Sigorta Anonim Şirketi’nin, gemilerin sigortasını yapmadığı ve şirket tarafından ödenen 1 milyon 300 bin dolara yakın parayı zimmetine geçirdiği iddia edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı sigorta şirket sahipleri hakkında “Zimmetine para geçirmek, nitelikli dolandırıcılık” suçlamalarından soruşturma başlattı.

İddiaya göre gemilerin sigortası için sigorta şirketine paralar ödenmiş ancak sigorta yapılmamış.

İstanbul Mali Suçlar ile Mücadele şube ekipleri Emin Yaşacan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendiği İstanbul’da merkezi bulunan Kuzey Sigorta Anonim Şirketi’nin Altunizade’deki adresine baskın düzenledi.

Yapılan işlemle ilgili tüm evraklara el konulurken aralarında Emin Yaşacan’ın da bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

El konulan evraklar Kriminal Daire Başkanlığına incelenmek üzere gönderildi.

Kuzey Sigorta tarafından hazırlandığı iddia edilen sigorta poliçesinin “aldatmaya haiz” olduğu kriminal inceleme sonunda ortaya çıktı.

Gözaltına alının 6 kişi adliyeye sevk edildi. Emin Yaşacan ve şirket çalışanı Bülent Taha şekerci adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

blank