Take a fresh look at your lifestyle.

Dünya Devleri Tesla Semi İçin Sırada

0 5

Uzun bir süredir herkesin merakla beklediği Tesla’nın elektrikli tırı Semi nihayet tanıtıldı. Sıra dışı tasarımı, uzun menzili ve güçlü motoruyla dikkat çeken Tesla Semi, dünya devlerinin de beğenisini kazanmış gibi görünüyor.Elon Musk’ın açıkladığı bilgilere göre Tesla Semi, tek şarjda yaklaşlık 800 km yol kat edebiliyor. Ayrıca 0-100 km hıza sadece 5 saniyede ulaşırken, dizel araçlara göre %20 oranında daha verimli çalışıyor.

Menzil konusunda dizel araçların her ne kadar gerisinde kalsa da performans, güvenlik ve yakıt ekonomisi açısından öne geçen Tesla’nın tırı, bu durumu tolere edebiliyor.Fiyatı henüz açıklanmayan tırın özellikleri o kadar cezbedici ki tanıtıldığı andan beri gündemden düşmeyen Semi, dünya devlerinin de ilgisini kazanmış durumda.

Yük altında 0’dan 100 km/s hıza sadece 20 saniyede çıkan tır, 800 km menzile sahip. Bunun yanı sıra süper şarj noktalarındaki 30 dakikalık bir şarj ile 643 km menzile sahip olabilecek.

5.000 dolar vererek 2019 yılında seri üretime geçmesi beklenen model için rezervasyon yaptırabildiğiniz Semi’nin kuyruğunda daha şimdiden dev alışveriş şirketi Walmart, lojistik firması J. B. Hunt ve alışveriş zinciri Meijer yer alıyor.Deneme amaçlı olarak şimdilik birer adet sipariş ettiklerini söyleyen firmalar, gelecekte filolarını fosil yakıtlı araçlardan çok elektrikli araçlardan kurmayı istiyorlar gibi gözüküyor.

Comments
Yükleniyor