buca escort- "Varış Öncesi Gümrük İşlemleri Kılavuzu" Yayınlandı | Lojistik Defteri

“Varış Öncesi Gümrük İşlemleri Kılavuzu” Yayınlandı

Must Read

Akaryakıta Gece Yarısından İtibaren Zam Geliyor

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından...

Rollercoaster at Brands Hatch Challenging For DTM Drivers And The Hankook Racing Tyres

The 3.908-kilometre demanding track surrounded by nature at Brands Hatch leads through woodland, has six right turns and three...

Tesla, Tam Otonom Sürüş Sistemine Düzenli Olarak Zam Yapacak

Tesla CEO'su Elon Musk, araçlarında yer alan Autopilot sisteminin Tam Otonom Sürüş (FSD) seçeneği için nasıl bir fiyat politikası...

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü İthalat ve Menşe Dairesi, “Varış Öncesi Gümrük İşlemleri Kılavuzu”nu yayınladı. Söz konusu kılavuz ile Varış Öncesi Gümrük İşlemleri Tebliği ve 2019/12 sayılı Genelge kapsamında özet beyan ile gümrük beyannamesinin verilmesi ve iş süreçleri görseller vasıtasıyla anlatılarak mezkûr tebliğden faydalanacak yükümlülere bir kolaylık sağlanması hedefleniyor.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü İthalat ve Menşe Dairesi’nce yayınlanan “Varış Öncesi Gümrük İşlemleri Kılavuzu”nda, varış öncesi gümrük işlemleri sürecinin nasıl yapılacağına dair şu maddeler sıralanıyor:

1- Varış Öncesi Gümrük İşlemleri Tebliği kapsamında Bakanlığımızca varış öncesi gümrük işlemlerini yapmak için yetkilendirilen kişiler/firmalar ile Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahiplerinin söz konusu kolaylaştırmadan yararlanması için ithal eşyasının Genel Müdürlüğümüzce belirlenen ve Bakanlık internet sitesinde duyurulan eşyadan olması gerekmektedir.

2- Söz konusu eşyanın denizyolu konteyner taşımacılığı ile gelmesi ve aynı konteyner içerisinde Tebliğ kapsamından yararlanmayan bir eşya olmaması ve yine alıcısı farklı olan başka bir eşya da olmaması gerekmektedir. Diğer bir deyişle, eşya parsiyel taşımacılık kapsamında gelmemelidir.

3- Özet beyan verilmesi aşamasında, Özet BeyanTC modülünde taşıma senedine ilişkin bilgilerin yer aldığı ekranda eşyanın konteyner ile geldiği belirtilir. Bu aşamada, eşyanın ambar harici olup olmadığı belli olmayacağı için ambar haricinin seçilmemesi gerekmektedir.

4- “BS-18” koduyla beyanname açılabilmesi için özet beyanının ilgili taşıma senedinin tamamına açma yapılması gerekmekte olup özet beyan ilgili taşıma senedi ile detaylı beyanda beyan edilen kap adedi eşit olmalıdır.

5- Tebliğ kapsamında ithalata ilişkin gümrük beyannamesi verilebilmesi için tescil edilmiş statüde bir özet beyanın bulunması yeterli olup, özet beyanın onaylanmış olmasına gerek bulunmamaktadır.

6- Detaylı Beyan modülünde, izin kapsamında işlem görecek gümrük beyannamesinin “BS” kutusuna “BS-18” yazılır.

7- Detaylı beyan aşamasında, 31-Konteyner sekmesinde eşyanın taşındığı konteyner numarası, Özet Beyan’da beyan edilen konteyner numarası ile aynı olacak şekilde beyan edilir.

8- Tarife ekranının çağırılmasının akabinde ise, Vergi ve Dokümanlar ekranında eşyanın uygunluk belgesine tabi olması halinde uygunluk belgesinin veya laboratuvar tahliline tabi olması halinde emsal tahlil raporunun beyan edilmesi gerekmektedir.

9- Detaylı beyan aşamasında, özet beyan açma yaparken “Özet Beyanın Bir Kısmı” ve ilgili Taşıma Senedi seçilir.

10- Gümrük beyannamesinin tescil edilip onaylanmasının akabinde, sarı hat kriterine göre muayene ataması yapılan gümrük beyannamesi kapsamı eşyanın işlemleri varış öncesi gümrükleme izni kapsamında devam edilir.

11- Varış Öncesi Gümrük İşlemleri Tebliği kapsamında tescil edilen beyannamenin sarı hat kriterine göre muayene ataması yapılması durumunda, Muayene Memurunca muayene ve kontrol belge üzerinden gerçekleştirilecektir. Muayenenin olumlu olması halinde beyannamenin statüsü “Muayene Onaylanmış”a gelecek ve vergilerin ödenmesi mümkün hale gelecektir.

12- Muayene işlemleri tamamlanan ve ilgili rejim uyarınca vergileri ödenen veya teminata bağlanan gümrük beyannamesi varış bildirimi onayı ile birlikte serbest dolaşıma giriş rejiminde kapalı, dahilde işleme rejiminde kapatılabilir statüye gelir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Latest News

Akaryakıta Gece Yarısından İtibaren Zam Geliyor

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından...

Rollercoaster at Brands Hatch Challenging For DTM Drivers And The Hankook Racing Tyres

The 3.908-kilometre demanding track surrounded by nature at Brands Hatch leads through woodland, has six right turns and three left turns, as well as...

Tesla, Tam Otonom Sürüş Sistemine Düzenli Olarak Zam Yapacak

Tesla CEO'su Elon Musk, araçlarında yer alan Autopilot sisteminin Tam Otonom Sürüş (FSD) seçeneği için nasıl bir fiyat politikası izleyeceklerini bir kez daha yineledi. Şu...

Continental’den Otomatik Lastik Basınç Sistemi

Lastik basıncı bir otomobilin dinamiklerinde büyük bir öneme sahip. Yol tutuştan tüketime, gürültü seviyesinden arazi kabiliyetine kadar pek çok kritere direkt olarak etki eden...

Bugatti’nin SUV’u En Yetkili Ağızdan Onaylandı

Günümüz itibarıyla artık premium sınıf sınırlarını da aşan SUV savaşı, artık “titanların savaşı” noktasına kadar vardı. Her ne kadar McLaren CEO‘sunun kendi klasmanları ve...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -