Amsterdam’da Hızlı Teslimat Şirketlerinin Yeni Açılışları Askıya Alındı

featured

Aralarında Getir’in de bulunduğu hızlı teslimat şirketlerini kapsayan yeni yasak Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da uygulanmaya başladı. Kentte yaşayanlardan gelen yol güvenliği, gürültü kirliliği ve buna benzer şikayetleri değerlendiren yönetim bir sene boyunca “karanlık dükkan” adı verilen dağıtım merkezlerinin açılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Tüketicilerin yiyecek siparişlerini kısa süre içerisinde teslim etmek amacıyla hizmet veren şirketler son zamanlarda pandeminin de etkisiyle ciddi oranda büyüme gerçekleştirdiler. Türkiye merkezli Getir’in yanı sıra Amsterm’da şu an da faaliyette Zapp, Gorillas ve Flink gibi firmalarda faaliyet gösteriyor.

Müşterilere yakın olması amacıyla yerleşim alanlarının ortasında yer alan merkezlerden şu an da kent genelinde 31 adet bulunuyor. Pencereleri her zaman siyah plastikle kaplı olduğu için “karanlık dükkan” olarak adlandırılan bu merkezlerden kent sakinleri teslimat sürücülerinin yarattığı gürültü kirliliği, kaldırımları kapatan dağıtım araçları ve gece yarısı mal getiren dağıtım kamyonları nedeniyle oldukça şikayetçiler. Üstelik bazı bölgelerde bununla ilgili imza kampanyaları da düzenleniyor.

Amsterdam Belediye Meclisi Perşembe günü yaptığı toplantıda bu dükkanlara ait yeni başvuruların  açılışının bir yıl süreyle dondurulması ve bu süreçte kararın devamlılığını olup olmayacağının araştırılması yönünde karar alındı.

Alınan karar nedeniyle şaşkın olan Getir adına Reuters’a konuşan bir Getir Temsilcisi kararın ardından atılacak adımları değerlendireceklerini belirterek “Bu kararın çalışanlarımız ve hizmetimizi günlük olarak kullanan çok sayıda müşterimiz üzerinde inkar edilemez şekilde büyük bir etkisi olacak.” açıklamasında bulundu.

Amsterdam’da Hızlı Teslimat Şirketlerinin Yeni Açılışları Askıya Alındı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.