1. Haberler
  2. Aktüel
  3. Avrupa’nın En Büyük Robotik Paket Ayrıştırma Sistemi Türkiye’de

Avrupa’nın En Büyük Robotik Paket Ayrıştırma Sistemi Türkiye’de

featured

Avrupa’nın en büyük otomatik robotik koli tasnif sistemi, Türk sermayeli kargo dağıtım ve posta hizmetleri şirketi Kuryenet tarafından Türkiye’de kuruldu.

Sistem, LiBiao Robotics tarafından Türkiye dağıtım ve satış sonrası destek ortağı Lodamaster ile birlikte tasarlanan sistemin kurulumunu İstanbul Tuzla’daki Kuryenet tesisinde gerçekleştirildi.

Kuryenet için kurulan sistem, Avrupa’nın en büyük robot tabanlı ayrıştırma sistemi olmasının yanı sıra, Türkiye’de kurulumu yapılan türünün ilk örneği olarak dikkat çekiyor.

700’den fazla varış kanalını 5 parsel giriş noktasına bağlamak için 120 LiBiao “Mini Sarı” otonom mobil robot (AMR) kullanan tasnif sistemi, saatte yaklaşık 45.000 nesneyi işleme kapasitesine sahip.

Hızlı hareket eden tasnif robotlarının her biri 10 kg’a kadar yük kapasitesine sahip ve rota tabanlı ayıklama görevlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için çarpışma önleme teknolojilerini kullanıyor.

Her başlangıç istasyonunda bir işçi, paketin gönderi etiketinin otomatik olarak tarandığı ve paketin bağlı olduğu ilçe veya şehre göre bir varış noktası atandığı noktada bekleyen bir robota bir paket yerleştiriliyor.

LiBiao “Mini Sarı” robotun navigasyon sistemi, her robotu ve yükünü atanan kanala yönlendirir ve varışta koli bekleyen bir posta çuvalına boşaltılıyor.

Kontrol sistemi, bir çuvalın dolduğunu belirtir ve ayrıntılı teslimat bilgisi yazdırılarak posta çantasına eklenir. Daha sonra ise sevk alanına ve bekleyen Kuryenet teslimat aracına aktarılıyor.

Teknolojinin verimliliği ve hassasiyeti sayesinde yüzde 99,9 oranında doğruluk elde edildiği kaydedilen sistem sayesinde “Mini Sarı” robot teknolojisinin kurulumundan beri Kuryenet’in işçilik maliyetlerindeki önemli düşüşün yanı sıra enerji maliyetinde de belirgin bir düşüş yaşadığı kaydediliyor.

Otonom mobil robotların bakım gerektirmeyen bataryasından dört saatlik çalışma elde etmek için 5 dakikalık şarj ihtiyacı olduğu ve her robota şarj gerektiğinde kendisini en yakın pil şarj noktasına götürmesi talimatı verildiği açıklandı.

Kuryenet’in yeni ayrıştırma çözümünün önemli bir faydası olarak gerektiğinde her bir robotun değiştirilebilmesi nedeniyle, sistemin bazen bazı geleneksel konveyör tabanlı ayrıştırma operasyonlarında tek bir arıza noktasının neden olabileceği arıza süresince paket tasnif sürecinin genellikle zaman alan ve maliyetli bir durma noktasına gelmesi olarak gösteriliyor.

Sektörde zamanın çok önemli olduğunu bu nedenle robotik sistemin güvenilirliğinin kendilerine çok cazip geldiğini aktaran Kuryenet Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Derya Aydın, “Biz otomasyonun sektörümüzde başarının anahtarı olduğuna inanıyoruz ve her zaman öncü teknoloji ve sistemleri benimsemek konusunda erken davrandık. Robotlu ayırma sisteminin, Tuzla tesisimizde devreye aldığımız diğer teknolojilerle uyumlu olması bizi memnun ediyor. Kurulum aşaması LiBiao ve Lodamaster mühendis personeli ile projenin sorunsuz bir şekilde işlemesi için yakın çalışan operasyon ekibimiz sayesinde gayet sorunsuz geçti” dedi.

Avrupa’nın En Büyük Robotik Paket Ayrıştırma Sistemi Türkiye’de
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.