1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Borusan Mannesmann, Berg Pipe’yi Satın Aldı

Borusan Mannesmann, Berg Pipe’yi Satın Aldı

featured

Borusan Grubu’nun, 1958 yılında ilk sanayi girişimi olarak kurduğu Borusan Mannesmann, global pazarlarda iddiasını artırarak ABD’de çok önemli bir satın alma işlemi gerçekleştirdi. Global büyüme stratejisi ile uluslararası pazarlarda yol alan Borusan Mannesmann, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama ile ABD’nin Florida ve Alabama eyaletlerinde 2 tesisle 44 yıldır faaliyet gösteren Berg Pipe’ı satın aldığını duyurdu.

Borusan Mannesmann, 2014 yılından bu yana ABD’nin Teksas eyaletindeki fabrikası ile güçlü bir şekilde faaliyetini sürdürüyor. Şirket 2023 yılında Baytown’da üretime başlaması planlanan ikinci tesisi ve bu satın alım işlemi ile birlikte ABD’deki tesis sayısını 4’e çıkaracak. Şirketin ABD’de toplam üretim kapasitesi 1 milyon tona, ABD cirosu ise yaklaşık 1 milyar dolara ulaşacak. Toplam 162 milyon dolarlık satın alım ile global büyüme stratejisine hız veren Borusan Mannesmann’ın 2023 yılı sonunda Türkiye, İtalya, Romanya ve ABD’de toplam tesis sayısı 11’e, üretim kapasitesi 2 milyon tona, toplam çalışan sayısı ise 2 bin 800’e ulaşacak.

“Sürdürülebilir büyümeye odaklanıyoruz”

Borusan Mannesmann’ın kurulduğu günden bu yana Türkiye’ye sürdürülebilir katma değer yarattığını belirten Borusan Grup CEO’su Erkan Kafadar, Borusan Mannesmann’ın global pazarlarda yerelleşme stratejisi doğrultusunda gerçekleştirilen satın alımı hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Borusan Holding olarak faaliyet gösterdiğimiz ilk endüstriyel alan olan boru üretimi ve ilk sanayi girişimi Borusan Mannesmann, 65 yıldır ülkemize değer katıyor. Dünya pazarlarına yaptığı ihracatla ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor. Sektöründe Türkiye’nin bir numaralı markası olan şirketimiz için uzun süredir sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak global pazarlara odaklanıyoruz. 2000’li yılların başından bu yana İtalya’da, ABD’de ve son olarak Romanya’da kurduğu tesislerle farklı boru segmentlerinde iddiasını artıran Borusan Mannesmann, gerçekleştirdiğimiz Berg Pipe satın alımı ile önümüzdeki yıllar içinde büyük potansiyele sahip Kuzey Amerika enerji boruları pazarının en önemli oyuncularından biri olacak. Ayrıca Borusan Mannesmann ABD’deki en büyük Türk sanayi yatırımcılarından biri olarak konumlanıyor. Sınıflandırma: Borusan Grubu Özel Classification: Borusan Group Confidential Şirketimiz, sürdürülebilir büyüme stratejisi kapsamında hedef ve potansiyel pazarlarda iddiasını artıracak tüm fırsatları değerlendirmeye devam edecek.”

Borusan Mannesmann için yeni bir dönem başlıyor

Borusan Mannesmann 2001 yılında İtalya’daki Vobarno hassas boru fabrikasını satın aldı ve bu ilk uluslararası yatırımla Avrupa otomotiv pazarına yönelik atılımlarına başladı. 2018 yılında Gemlik tesislerine yapılan ilave yatırımla, bugün otomotiv segmentinde Avrupa’nın bir numaralı üreticisi olduklarını belirten Kafadar, “Sürdürülebilir büyüme ve globalleşme stratejimiz doğrultusunda, ABD enerji boruları pazarına yönelik, 2014 yılında 150 milyon Amerikan dolarlık yatırımla kurduğumuz tesisle de 9 senede çok önemli başarılara imza attık. Petrol, doğal gaz için sondaj ve taşıma hattı boruları ürettiğimiz ABD’deki Teksas-Baytown tesisimiz ile ABD’de boru sektörünün en prestijli yayınlarından American Metal Market tarafından 3 kez ‘Yılın En İyi Boru Üreticisi’ ödülüne layık görüldük. Tesisimizde başlattığımız ve bu sene tamamlanacak 50 milyon Amerikan dolarlık yatırımla, mevcut sondaj ve hat borusu üretim faaliyetlerimizi genişleterek, inşaat ve genel endüstri segmentlerinde de yerel üretici haline geldik. Gerçekleştirdiğimiz satın alımla birlikte şirketimiz için yeni bir dönemi başlattık.” dedi.

ABD’de yerel oyuncu olacak

Borusan Mannesmann’ın, Türkiye’den ABD’ye enerji borularına yönelik büyük çaplı hat borusu ihracatı yapabilen tek ve en prestijli marka olduğunu belirten Kafadar, Berg Pipe’ın satın alımı ile büyük çaplı borularda da artık ‘yerel oyuncu’ statüsüne sahip olduklarını söyledi: Kafadar, “Berg Pipe’ın Florida eyaletinde boyuna toz altı kaynaklı ve Alabama eyaletinde ise spiral kaynaklı olmak üzere iki tesisi bulunuyor. Son yıllarda enerji sektöründe büyük bir büyüme gösteren şirket, ithalatçı ülkeden dünya pazarlarına yönelik ihracatçı ülkeye dönüşen ve büyük potansiyele sahip ABD’de, son dönemdeki bütün büyük boru hattı projelerinin tedarikçisi olarak öne çıkıyor. Toplam 550 bin ton üretim kapasitesine sahip Berg Pipe satın alımımız ile hedefimiz, büyük çaplı borularda daha stratejik bir konuma gelmektir.” diye konuştu.

Borusan Mannesmann, Berg Pipe’yi Satın Aldı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.