Ceva Lojistik, İki Yıl İçinde Tüm Depolarını Düşük Karbonlu Elektriğe Geçirecek

featured

CEVA Lojistik, 2025 yılına kadar kontratlı depolarını düşük karbonlu elektriğe geçiriyor. Depolarda kullanılan güneş panelleri de üç katına çıkarılacak. Ayrıca CEVA, 2023 yılı sonuna kadar dünya çapındaki tüm depolama tesislerinde yüzde 100 LED aydınlatmaya geçecek.

Verimlilik, aydınlatma ve ekipman yoluyla emisyon kazanımları

CEVA Lojistik, kontratlı depolarının yüzde 80’ini 2022 yılında LED aydınlatmaya geçirdi. Şirket, enerji verimliliği yatırımlarının bir parçası olarak 2023’ün sonuna kadar depolarının tamamını LED aydınlatmaya geçirmiş olacak. CEVA ayrıca, enerji tüketimini azaltmak için bir dizi ısıtma ve soğutma projesi uygulamaya da başladı.

CEVA ayrıca lityum iyon malzeme taşıma ekipmanı (MHE) filosunu da büyütüyor. Filonun 2023 yılında eko-MHE (lityum-iyon ve jel pil üniteleri) yüzde 40 seviyesine ulaşması hedefleniyor.

ceva lojistik iki yil icinde tum depolarini dusuk karbonlu elektrige gecirecek 1

Yılda 135 bin MWH elektrik üretimi

Gayrimenkul ortaklarıyla yaklaşık 180 milyon dolarlık yatırım ile CEVA, lojistik depolarının çatılarını kaplayan güneş panellerinin yüzey alanını üç katına çıkaracak. 2025 yılının sonuna kadar CEVA, tesislerinde yaklaşık 1,8 milyon metrekare güneş paneli kuracak; bu alan, Fransa’nın Versay Sarayı’nın 2,25 katı büyüklüğüne eşit. Şirket, bu kapsama alanı ile yılda yaklaşık 135.000 MWH elektrik üretecek.

CEVA Lojistik’in bir parçası olduğu CMA CGM Group, çevreyi korumaya büyük önem veriyor. Grup, ulaşım ve lojistiğin dünya üzerindeki etkisini azaltmak için düşük karbonlu enerji kaynakları ve teknolojiler konularında araştırma ve geliştirmeye yatırım yapıyor.

CEVA Lojistik CEO’su Mathieu Friedberg,“Lojistik endüstrisi, karbon emisyonları ve enerji tüketiminden kaynaklanan negatif etkiyi azaltmanın daha iyi yollarını bulmalıdır. Bu nedenle yapılan yatırımlar doğru ve aynı zamanda ticari anlamda da mantıklıdır. Kontrat lojistik ve havayolu, denizyolu, karayolu ve bitmiş araç taşımacılığı ürün yelpazemizde daha sürdürülebilir bir model oluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

ceva lojistik iki yil icinde tum depolarini dusuk karbonlu elektrige gecirecek 2

CEVA Türkiye olarak, depolama tesislerinde yüzde 100 LED aydınlatmaya geçildiğini belirten CEVA Lojistik Kontrat Lojistiği Başkan Yardımcısı Hakan Çetin “CEVA’nın düşük karbonlu elektrik kullanımı taahhüdü kapsamında CEVA Türkiye olarak çalışanlarımızı bu enerji geçişinin bir parçası olmaya ve tüketimimizi sürdürülebilir bir şekilde azaltmaya teşvik etmekten mutluluk duyuyoruz. Öne çıkan sürdürülebilir bir uygulama olarak, depolama tesislerimizde yüzde 100 LED aydınlatmayı 2023 yılına kadar tamamladık. Ayrıca kurşun asitli akü MHE filomuzu yüzde 38 oranında daha çevre dostu lityum iyon akülere dönüştürmeyi başardık. Sürdürülebilirlik bilinciyle ivmemizi yakalamaya ve bu enerji geçişinin bir parçası olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ceva Lojistik, İki Yıl İçinde Tüm Depolarını Düşük Karbonlu Elektriğe Geçirecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.