1. Haberler
  2. Etkinlikler
  3. CILT Türkiye ve İstanbul Barosu’nun Ortaklaşa Düzenlediği “Doğal Afetler ve İnsani Yardım Lojistiği” Semineri

CILT Türkiye ve İstanbul Barosu’nun Ortaklaşa Düzenlediği “Doğal Afetler ve İnsani Yardım Lojistiği” Semineri

featured

CILT Türkiye, İstanbul Barosu Afet Hukuku ve Koordinasyon Merkezi ile İstanbul Barosu Taşıma Hukuku ve Lojistik Komisyonu tarafından düzenlenen “Doğal Afetler ve İnsani Yardım Lojistiği” semineri, 6 Haziran 2023 tarihinde İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda 13.30-17.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Seminer, iki oturum şeklinde düzenlendi ve sunuşunu İstanbul Barosu Taşıma Hukuku ve Lojistik Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Av. Fulya Karataş Saylam yaptı. Açılış konuşmalarını ise İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç ve CILT Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Berna Akyıldız gerçekleştirdi.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, konuşmasında, “Dünyada ve ülkemizde sıkça karşılaşılan doğal ve doğal olmayan afetler, göç, salgın gibi birçok krizle birlikte insani yardım faaliyetlerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Günümüzde insani yardım lojistiği önemli bir rol oynamaktadır. Afetler, depremler, Covid-19 pandemisi gibi olaylar, tedarik zinciri, lojistik süreçler, risk yönetimi ve sürdürülebilirlik konularını da ön plana çıkarmıştır. Afet lojistiği, afetzedelerin etkili ve verimli bir şekilde destek alabilmelerini sağlamada kilit rol oynamaktadır” dedi.

CILT Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Berna Akyıldız ise konuşmasında, İstanbul Barosu ve Taşıma Hukuku ve Lojistik Komisyonu’nun yanı sıra etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Akyıldız, “CILT olarak Türkiye’nin bu büyük afetinden sonra yardımlarda bulunmanın yanı sıra farklı açılardan konuyu ele almak amacıyla web seminerleri düzenliyoruz. Bu web seminerlerinden birini ülkemizin en değerli kurumlarından biriyle yapmaktan mutluluk duyuyoruz ve teşekkür ediyoruz. Bu web seminerlerimize devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Akyıldız, CILT’nin Türkiye için yeni bir oluşum olduğunu, ancak dünyada çok eski olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından seminerin birinci oturumuna geçildi. Oturumda, CILT Türkiye Sekreteri Cavit Uğur’un başkanlığını yaptığı oturumda; CILT Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi / DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu “Maraş Depremleri Özelinde Denizyoluyla Afet Lojistiği Deneyimleri”, ULS Havayolları Kargo Taşımacılık Ticari Başkanı Yasin Ata “Doğal Afetlerde Hava Kargo Lojistiği”, CILT Türkiye Kurumsal Üyesi / Galata Taşımacılık ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & CEO Vittorio Zagaia “Afetlerde Karayolu, Depolama ve Dağıtım Lojistiği” konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Ekşi’nin başkanlığını yaptığı ikinci oturumda ise İstanbul Barosu Taşıma Hukuku ve Lojistik Komisyonu Sözcüsü Av. Egemen Gürsel Ankaralı “Sağlık ve Tıbbi Malzeme Lojistiğinin Hukuki Altyapısı”, İstanbul Barosu Taşıma Hukuku ve Lojistik Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Av. Fulya Karataş Saylam “Lojistikte 7D Temelinde İşletme Lojistiği ve Afet Lojistiği”, CILT Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Av. Abide Gülel Birsen “Afet ve İnsani Yardımlarla İlgili Hukuki Düzenlemeler ve Lojistiğin Yeri” konularında sunumlar gerçekleştirdiler.

CILT Türkiye ve İstanbul Barosu’nun Ortaklaşa Düzenlediği “Doğal Afetler ve İnsani Yardım Lojistiği” Semineri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.