Çip Krizinin Hafiflemesiyle Küresel Araç Satışlarının 2022’de %6 Artması Bekleniyor

featured

Analiz firması LMC Automotive’in tahminlerine göre çip krizinden bu yıl da kurtulamayacağız ancak krizin biraz olsun hafiflemesiyle satışlar yüzde 6 civarında artacak.

2021 yılı otomotiv dünyasının yarı iletken tedarik zincirindeki sıkıntılarla boğuştuğu bir yıl oldu. Öte yandan krizin bu yıl biraz olsun hafifleyeceği ve küresel satışların yüzde 6 civarında artmasına imkan vereceği ön görülüyor.

Pazar analiz firması LMC Automotive’in tahminlerine göre böyle bir artış küresel satışları 85 milyon adet civarına yükseltecek. Üstelik bu yükseliş farklı bölgelerde eşit şekilde gerçekleşecek. Avrupa’daki satışlar yüzde 7 artışla 17,8 milyon seviyesine, Amerika pazarı yüzde 6 büyümeyle 18,7 milyona, Çin ise yüzde 5 büyümeyle 26.6 milyon seviyesine yükselecek.

Öte yandan otomotiv sektörü için bu yıl tam toparlanma söz konusu olamayacak. Kriz en az 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar etkisini hissettirecek ve özellikle Avrupalı üreticiler yılın ilk yarısı boyunca müşteri talebini karşılamakta güçlük çekmeye devam edecek.

Automotive News’te yer alan açıklamada, “Çip krizinden bu yıl da kaçamayacağiz ancak üretim kesintilerinin hacmi geçen yılın yarısı kadar olacak gibi görünüyor.” ifadelerine yer verilmiş. Firma ayrıca, geçtiğimiz yıl kriz nedeniyle sıkça gördüğümüz ‘üretimi tamamen durdurma’ eylemlerinin bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren olmayacağını tahmin ediyor.

Çip Krizinin Hafiflemesiyle Küresel Araç Satışlarının 2022’de %6 Artması Bekleniyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.