1. Haberler
  2. Aktüel
  3. Danimarka’da “Maersk, Tonaj Vergisi Ödesin” Tartışması

Danimarka’da “Maersk, Tonaj Vergisi Ödesin” Tartışması

featured

Tonaj vergisi, çoğu Avrupa ve uluslararası denizcilik ülkesinde kullanılan AB onaylı bir sistemdir. 2001 yılında Danimarka hükümeti tarafından getirildi ve dalgalanan nakliye döngüleri sırasında armatörler için istikrarlı bir vergilendirme düzeyi sağlamak üzere tasarlandı. Vergilendirmenin kâra dayalı olmadığı anlamına gelir; bunun yerine, plana kayıtlı armatörler, ellerindeki net ton başına sabit bir vergi tutarı öderler. Bu, gemilere uzun vadeli yatırımları planlamalarını sağlar.

Maersk gibi şirketlerin topluma adil vergi paylarını ödemediği, aksi takdirde karlar üzerinden ödeyecekleri verginin çok daha yüksek olacağı ileri sürülüyor.

Bay Have Hansen şöyle dedi: “Bir şeye onu değiştirmek amacıyla bakacaksanız, o zaman bunu iyice yapmalısınız.” Sendikanın önceliği, üyelerinin denizde iş bulmasını sağlamaktır. Sistem karmaşık, bu yüzden onu değiştirmek için acele edilmemesi gerektiğini söyledi.

‘Bilgeler’ olarak bilinen bağımsız ekonomistler paneli, bilginleri, sendikaları, işverenleri, Danimarka Merkezini bir araya getiren Danimarka Ekonomik Konseyleri için Danimarka ekonomisinin durumu hakkındaki son raporunda tonaj vergisinin hurdaya çıkarılması tavsiyesinde bulundu. Banka, Danimarka hükümeti ve bağımsız ekonomi uzmanları.

Kıdemli bilge Carl-Johan Dalgaard, sonraki yorumlarında, ekonomiyi bozduğu için armatörlere verilen vergi avantajlarının tonaj vergisi şeklinde geri alınmasından yana olduklarını söyledi.

“Her şeyin merkezinde, ekonomi açısından bazı endüstrilere diğerlerine kıyasla avantajlı vergi muamelesi yapmak genellikle kötü bir fikirdir” dedi. Bunun nedeni, seçici vergi avantajının, diğer sektörlerde vergi öncesi getiriler daha yüksek olsa bile, özel mali açıdan avantajlı sektörlere yatırım yapmanın karlı olduğu bir durum yaratmasıdır. Bahar raporumuzda da belirttiğimiz gibi pratikte durum bu gibi görünüyor. Bu, devletin tüm sektörler için vergi açısından eşit şartlar yaratmış olmasına kıyasla, toplumda bir bütün olarak daha az ekonomik değer üretilmesi anlamına gelir.”

Planı eleştirenlere göre, Danimarkalı denizcilik şirketleri – Maersk dahil – kar üzerinden vergilendirildiklerinde tonaj vergisi altında ödeyeceğinden daha az ödüyor.

Danimarkalı armatörler, tonaj vergisi olmadan gemi sahiplerinin Danimarka sicilinden bayrak çekeceklerini ve bunun da daha düşük milli gelire yol açacağını savundular. Ancak gemiler farklı bir bayrakla da olsa Danimarkalı kalırsa, bilgelere göre Danimarka’ya yurtdışından ücret ve sermaye transferi artacak ve böylece geçişin etkisi nötralize edilecekti. Bay Dalgaard, “Bu nedenle gayri safi milli gelirin değişmemesi beklenir,” dedi. ‘Daha az üretim ama yurtdışından daha fazla ücret ve sermaye geliri.’

Tonaj vergisine belirli bir alternatif önermediklerini, ancak Danimarka’da halihazırda mevcut iş desteğini inceleyen hükümet tarafından atanan uzmanlar tarafından değerlendirilmesini önerdiklerini söyledi.

3F sendikasının emekli bir yetkilisi ve şimdi bir aktivist kampanya yürütücüsü olan Henrik Berlau şunları söyledi: “Kıdemli bilge, hükümetin dinlediği önemli bir kişi… (değişim talebinin) altında birkaç katman var. Örneğin, Maersk teknoloji ve dağıtım sektörlerindeki şirketleri satın alıyor. Bu, diğer şirketlerin aynı seçeneklere sahip olmadığı anlamına geliyor.’

Danimarka Deniz Memurları Sendikası, tonaj vergisi konusunda özel bir pozisyonu olmadığını söyledi ve yorum yapmayı reddetti.

Danimarka’da “Maersk, Tonaj Vergisi Ödesin” Tartışması
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.