DHL, Türkiye’nin Öncü Kargo Şirketi MNG Kargo’yu Satın Alıyor

featured

DHL Group, Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden MNG Kargo ile yüzde 100 hisse devralma anlaşmasına imza atıyor.

Köklü geçmişi 2003 yılına dayanan MNG Kargo, sektörün lider oyuncularından biri olup, 27 aktarma merkezi, 800’den fazla şubesi ve yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu satış anlaşmasıyla birlikte, MNG Kargo, DHL Group’un küresel lojistik uzmanlığı ve geniş ağından faydalanacak; böylece DHL e-ticaret biriminin önemli bir parçası olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimat ağını güçlendirecektir.

DHL Group CEO’su Tobias Meyer, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik, küreselleşme ve dijitalleşme, 2025 DHL Grup Stratejisi’nde odaklandığımız mega trendler arasında yer alıyor. E-ticaret, lojistik sektöründe ve özellikle kargo hacimleri açısından büyümeyi tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, organik ve inorganik büyüme stratejilerimizle, e-ticaret sektöründeki varlığımızı genişletmek için sürekli çalışıyoruz. MNG Kargo, iş portföyümüzü mükemmel şekilde tamamlayacak ve sektördeki ağımızı daha da güçlendirecektir.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da şunları belirtti: “Türkiye, büyüyen ekonomisi, stratejik konumu, nitelikli işgücü ve gelişmiş ulaşım altyapısı ile lojistik sektöründe bölgesel bir merkez konumundadır. Türkiye’deki kargo hacmi, e-ticaretteki çift haneli büyüme ile birlikte sürekli artış gösteriyor. DHL’nin, Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirdiği bu satın alma işlemi, ülkemizin potansiyeline olan güvenini ve artan yatırım iştahını açıkça yansıtmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ülkemizin yatırım ortamının geliştirilmesi ve uluslararası doğrudan yatırımların artırılması en önemli hedeflerimizden biridir.”

DHL e-Ticaret CEO’su Pablo Ciano da şu şekilde açıklama yaptı: “DHL e-Ticaret olarak amacımız, müşterilere güvenilir, ulaşılabilir ve sürdürülebilir e-ticaret teslimat hizmetleri sunmaktır. Bu stratejinin temelini, geniş ağımız, dijital uzmanlığımız ve yetkinliklerimiz oluşturuyor. MNG Kargo’nun satın alınması, kurulu ağımızı güçlendirecek ve uluslararası müşterilerimizi Türkiye pazarıyla buluşturmamıza yardımcı olacaktır.”

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz ise şunları ifade etti: “MNG Kargo olarak, DHL Group’un küresel bilgi ve teknoloji birikimini arkamıza alarak, tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımlarıyla daha fazla istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, uluslararası üreticilerin sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturma stratejilerinin odağı haline gelmiştir ve sektörümüzün gelişimi hız kesmeden devam edecektir.”

İşlemin tamamlanabilmesi için Rekabet Kurumu ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

DHL, Türkiye’nin Öncü Kargo Şirketi MNG Kargo’yu Satın Alıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.