1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Diyarbakır Tarım ve Dış Ticareti İçin “Lojistik Köy” Projesine Odaklanıyor

Diyarbakır Tarım ve Dış Ticareti İçin “Lojistik Köy” Projesine Odaklanıyor

featured

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, kentin tarım ve dış ticaret alanlarında öncü bir rol oynayacak olan “Lojistik Köy” projesinin tamamlanmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Su, Lojistik Köy’ün Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük lojistik merkezi olacağını ve aynı zamanda bölgenin dağıtım üssü haline geleceğini vurguladı.

Türkiye’nin önemli tarım üretim merkezlerinden biri olan Diyarbakır’da gerçekleştirilen “Lojistik Köy” projesi hızla ilerliyor. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, yaptığı açıklamada Lojistik Köy’ün kentin ekonomisine ve ticaretine önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Proje kapsamında 229 hektarlık bir alanda inşa edilecek ve 404 bin metrekare kapalı alanıyla 58 adet A+ sınıf depolama alanı yer alacak. Bu proje sayesinde Diyarbakır, 400 milyon nüfuslu Ortadoğu ve Orta Asya pazarına açılacak ve tarım ile dış ticaret alanlarında öncü bir konuma gelecek.

Aynı zamanda Şanlıurfa yolunda kurulacak olan Karacadağ Organize Sanayi Bölgesi de bölge için önemli bir yatırım olacak. Proje kapsamında 222 parsel bulunacak ve yaklaşık 10 bin kişiye ek istihdam oluşturulacak.

Diyarbakır’ın diğer önemli projelerinden biri de Silvan Barajı. GAP’ın en önemli bileşenlerinden biri olan Silvan Barajı, 7,3 milyar m3 rezervuar hacmiyle bölgenin su kaynaklarını önemli ölçüde artıracak ve ekonomiye yıllık 2 milyar lira katkı sağlayacak. Proje tamamlandığında 305 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Tarım ve hayvancılık alanında da önemli gelişmeler yaşanıyor. Yukarı Mezopotamya’nın verimli topraklarına sahip olan Diyarbakır’da, üreticilerin yanında olmak adına çeşitli destekler sağlanıyor. Ayrıca, kente ikinci bir hayvan borsası kazandırılacak ve bu borsa büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için modern bir altyapıya sahip olacak.

Diyarbakır, bu projelerle tarım, ticaret ve sanayi alanlarında bölgenin önde gelen şehirlerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Diyarbakır Tarım ve Dış Ticareti İçin “Lojistik Köy” Projesine Odaklanıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.