1. Haberler
  2. Depo & Antrepo
  3. Ekol Lojistik Dev Tesisi “Lotus”u Tanıttı

Ekol Lojistik Dev Tesisi “Lotus”u Tanıttı

featured

Toplam 250 bin metrekarelik tesiste insan sağlığında 3’te biri, hayvan sağlığında 3’te ikisine hizmet veriliyor. Tesis enerji sarfiyatının yüzde 70’ini güneş panellerinden sağlıyor.

Ekol Lojistik, 4 milyon dolarlık dev bir yatırımla hayata geçirdiği ve birçok markaya hizmet verdiği Lotus Lojistik Merkezini tanıttı. Türkiye’de ilk kez dikey depolama sisteminin kullanıldığı tesis, iklimlendirilmiş deposu ile de öne çıkıyor.

Ekol Lojistik Yönetimi Kurulu Başkanı Ahmet Musul, 32 yıllık yolculuklarını kriz döneminde başladıklarını ve yaşanan krizler döneminde “Daha İyi Bir Dünya İçinLlojistik” mottosuyla yatırımlarına devam ettirdiklerini söyledi. Çevresel faktörlere dikkat çekerek dünyamızın can çekiştiğini aktaran Musul, bugün yapılan yatırımın büyüklüğü ve kurulma şekliyle özel olduğunu aktardı. Musul, “İnsan sağlığında üçte birine hayvan sağlığında üçte ikisine hizmet sunan yapan bir tesis. Bu yapmış olduğumuz yatırımla daha katmadeğerli hizmetlerle, müthiş teknolojiyle müşteri beklentilerini en üst seviyede sektöre kazandırış olduk.” diye konuştu.

Lojistik 4.0 kapsamında yapılan çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını ifade eden Musul, sağlık sektörüne hizmet verecek otomasyon sistemi OSR hakkında ise şunları söyledi: “Otomatik depolama ve boşalma sistemlerimizin bulunduğu bu alanda toplamda 350 metrelik konveyör yer alıyor. Böylelikle depolama hizmetlerimiz ile ulusal dağıtım arasında bir köprü oluşturuyoruz. Burası Lojistik 4.0 çalışmalarımızın somuta dönüştüğü bir yatırım. Nesnelerin interneti ile iki iş birimimizi birbiri ile sistemsel şekilde konuşturuyoruz. Planlanan araç doğrultusunda boşaltma yeri sırasına göre siparişlerimizi araca gönderiyoruz. Yine otomatik etiketleme ve barkod okuma sistemlerimiz sayesinde insan gücüne ihtiyaç duymadan siparişlerin paketlenmesini ve Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesini sağlıyoruz.”

Ahmet Musul: Tesisimiz güneş panelleri sayesinde enerji ihtiyacımızın yüzde 70’ini karşılıyor. İklimlendirilmiş alanlarda enerji tekütemi çok fazladır. Diğer durumda tamamını karşılar bir sistem kurduk.

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı karbon nötr hedeflerini de gözeterek hayata geçirdiğimiz GES projemizi ise yaklaşık bir yılda tamamladık. GES ile Lotus Tesisi enerji tüketiminin yüzde 70’i yenilenebilir enerji kaynağı güneşten sağlanacak. Yatırımla yılda 3100 ton kg CO2 salımının azaltılmasına hizmet eden bir sistem kuruldu. Bu aynı zamanda 140 bin yeni ağaç dikilmesine karşılık geliyor.” diye konuştu.

Ekol Lojistik, yenilikçi ve girişimci yapısıyla yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Ekol, Avrupa’nın en büyük depolama alanlı yeşil tesisi Lotus’ta, lojistik sektöründe tek çatı üzerine kurulu en büyük güneş enerji santrali ve sağlık operasyonları otomasyon çözümü yatırımlarını faaliyete geçirdi.

Lotus Tesisi’nde 40 bin metrekare alanda kurulumu tamamlanan güneş enerji santrali ile Ekol, sektörde tek çatı üzerine bu büyüklükte panel kurulumu yapan ilk şirket oldu. Santralde ilk yılda 2 bin 400 hanenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer, 6.200 megavat-saat enerji üretilecek.

Ekol’ün yine Lotus Tesisi’nde hayata geçirilen bir başka yatırımı ise sağlık sektörünün ihtiyaçlarının profesyonel bir şekilde karşılanacağı sağlık operasyonları otomasyon çözümü Alvarium (OSR) oldu.

Yaklaşık 1000 metrekare alanda kurulu OSR’de, 53 shuttle car ve 6 lift ile yatay ve dikey hareketlerin sağlandığı otomatik depolama ve boşaltma sistemleri yer alıyor. OSR’de, otomatik etiketleme ve barkod okuma sistemleriyle de insan gücüne ihtiyaç duyulmadan siparişlerin paketlenerek, Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi sağlanıyor.

TESİSTEN NOTLAR:

Tesisin tanıtımını yapıldıktan sonra “Soğuk Operasyon Sistemi’nin bulunduğu alanı gezen ziyaretçiler, burada kullanılan sistemler hakkında bilgiler aldılar.

-Sektörde ilk defa dikey depolama sistemi bu tesiste kullanılmış

-OSR Sistemi (Sipariş Toplama ve Hazırlama Sistemi) ile verimlilik artırılmış

-Saatte 1.500 koli hazırlanıyor

-İnsan bağımsız operasyon ile kayıp, kaçak oranları sıfıra çekilerek kesintisiz iş akışı sağlanmış

-Ürün depoya girdikten sonra hiç insan eli değmeden hatasız bir şekilde sevkiyata çıkıyor

Ekol Lojistik Dev Tesisi “Lotus”u Tanıttı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.