Ford, Avrupa’da Karbon Nötr Elektrikli Araç Üretim Merkezi’ni Açtı

featured

Ford, Avrupa’da ilk karbon nötr araç üretim tesisi olan Köln Elektrikli Araç Merkezi’ni hizmete açtı.

Ford’un “Daha İyiye Giden Yol” vizyonunda önemli bir adım olan ve Avrupa’da karbon nötr araç üretim tesisi unvanına sahip Köln Elektrikli Araç Merkezi faaliyete geçti. 2 milyar dolarlık yatırım ile tarihi fabrikayı dönüştüren Ford, 2026 yılına kadar yılda 2 milyon elektrikli araç üretme hedefine ulaşmayı amaçlıyor. Bu yüksek teknoloji merkezi, yıllık 250.000 elektrikli araç üretme kapasitesiyle Avrupa pazarları için yeni nesil elektrikli binek araçlar üretecek ve Almanya’nın imalat sektöründeki nitelikli işgücüne istihdam sağlayacak.

Ford, Avrupa’da yeni nesil elektrikli binek araçlarını üretecek olan Köln Elektrikli Araç Merkezi’ni açtı.

Ford, tarihi fabrikasını dönüştürmek için 2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirerek Almanya’nın imalat sektöründeki nitelikli işgücüne ve Avrupa’daki otomotiv üretiminin geleceğine büyük bir güven gösterdi.

Köln’de 125 hektarlık bir alanda kurulan ve yıllık 250.000’den fazla elektrikli araç üretme kapasitesine sahip yüksek verimli tesis, yeni üretim hatları, pil montaj hattı, son teknoloji araçlar ve otomasyon sistemleriyle donatıldı.

Ford’un başarılı modelleri Mustang Mach-E, E-Transit ve F-150 Lightning’in ardından yeni elektrikli araç Explorer’ın üretimi de Köln’de gerçekleştirilecek ve bunu elektrikli bir spor crossover modeli takip edecek.

Köln Elektrikli Araç Merkezi, Ford’un Avrupa’daki tüm tesisler, lojistik operasyonları ve doğrudan tedarikçi ayak izinde 2035 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdünü destekleyen ilk küresel karbon nötr üretim tesisi olma özelliğini taşıyor.

Ford’un “Executive Chair” Bill Ford, “Köln Elektrikli Araç Merkezi’nin açılması, Avrupa’da temiz üretim ve elektrikli araçların yeni bir dönemine işaret ediyor. Bu tesis, sektör genelinde en verimli ve çevre dostu tesislerden biri olacak. Sıfır emisyonlu bir gelecek için çalışmaktan heyecan duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Model A’dan yeni elektrikli Explorer’a: Ford’un Avrupa’da yeni bir dönemi başlıyor

Köln Elektrikli Araç Merkezi’nin açılması, 1930 yılından bu yana Avrupa otomotiv endüstrisinin merkezinde bulunan Ford Köln fabrikasının tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını simgeliyor. Fabrikada üretilen ikonik araçlar arasında Ford Model A, Taunus, Capri, Granada ve Fiesta bulunuyor.

90 yılı aşkın süredir 18 milyondan fazla otomobil üreten Köln fabrikası, nesiller boyunca milyonlarca Avrupalıya hareket özgürlüğü sağlamasıyla bilinen Ford’un dünya çapında en verimli tesislerinden biridir.

Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander, “Köln Elektrikli Araç Merkezi, Ford için Avrupa’da yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Müşterilerimizin taleplerini karşılamak için sıfır emisyonlu, tamamen bağlantılı ve yazılım tanımlı araçlar üretmek için gelişmiş teknolojileri kullanarak otomobil üretimini yeniden tanımlıyoruz.” dedi.

Köln Elektrikli Araç Merkezi’nin karbon nötr oluşuyla dikkat çektiğini belirten Sander, tesisin üretim sürecini en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlandığını ve Ford’un Avrupa’daki karbon nötr hedeflerine destek verdiğini vurguladı.

Köln Elektrikli Araç Merkezi, dijital alanındaki gelişmelerle makineleri, araçları ve çalışanları birbirine bağlama konusunda ilerlemeleri temsil ediyor. Kendi kendine öğrenen makinelerin, otonom taşıma sistemlerinin ve büyük veri yönetiminin gerçek zamanlı olarak uygulanması, üretim süreçlerinin verimliliğini artırarak yüksek kalite standartlarını garanti altına alıyor.

Ford, insan mükemmelliğini desteklemek amacıyla yeni bilişsel ve işbirlikçi robotlar ile artırılmış gerçeklik çözümlerini kullanarak çalışanları desteklemeyi ve gerçek zamanlı deneyim paylaşımını ve veri alışverişini diğer fabrikalarla artırmayı hedefliyor.

Ford, Köln Elektrikli Araç Merkezi’nde enerji kullanımını ve emisyonları azaltarak karbon nötrlüğe ulaşma hedefine yönelik süreçleri, makineleri ve teknolojileri devreye alıyor. Tesisi çalıştırmak için gereken elektrik ve doğal gaz tamamen karbon nötr kaynaklardan temin ediliyor.

Fabrikanın yarattığı emisyonlar, yerel enerji tedarikçisi tarafından telafi ediliyor ve fabrikanın ısıtılması ve süreçlerinde kullanılan ısı da karbon nötr hale getiriliyor. Yerel enerji sağlayıcısı, bu ısı dağıtımı için işletme emisyonlarını 2026 yılına kadar yaklaşık %60 oranında azaltmayı ve 2035 yılına kadar tamamen ortadan kaldırmayı planlamaktadır.

Ford Köln Elektrikli Araç Merkezi tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde, bağımsız olarak karbon nötr sertifikası alacak. Bu sertifika düzenli olarak denetlenecek ve kalan emisyonlar yüksek kaliteli karbon dengeleme programlarıyla telafi edilecektir.

Ford Köln Elektrikli Araç Merkezi’nde teknolojik güncellemelerin yanı sıra biyolojik çeşitlilik ve mevcut fabrika yeşil alanının ekolojik dengesinin iyileştirilmesi de sağlanmaktadır. Bu kapsamda, yeni uzun ömürlü bitki örtüsü yerleştirilerek ekolojik açıdan zayıf çim alanları yabani çimlere dönüştürülecek ve böcek, yarasa ve kuş habitatları oluşturulacaktır.

Ford, Avrupa’da Karbon Nötr Elektrikli Araç Üretim Merkezi’ni Açtı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.