1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. “Hidrojen Yakıt Hücreli Atık Toplama Aracı” Alisson Donanımı ile Test Ediliyor

“Hidrojen Yakıt Hücreli Atık Toplama Aracı” Alisson Donanımı ile Test Ediliyor

featured

Alman atık yönetim şirketi, günlük operasyonlarda test etmek üzere Allison tam otomatik şanzıman donanımlı ilk hidrojenle çalışan atık toplama kamyonunu kullanıyor.

Almanya, Herten’de atık yönetim şirketi olan AGR, uzun yıllardır çevre dostu araçlar kullanmayı taahhüt ettiğinden AB tarafından finanse edilen HECTOR (Kuzey Batı Avrupa’da Hidrojen Atık Toplama Araçları) projesine katılmak için bir başvuruda bulundu. Projenin amacı, hidrojen yakıtlı kamyonların atık toplama araçlarından kaynaklı emisyonları azaltmada nasıl etkili bir çözüm olabileceğini göstermek.

Demo aracından önce, ticari atıkları toplamak için Terberg HS, Millennium XXL 40 üstyapılı bir DAF CF 340 önden yüklemeli kamyon kullanılabiliyordu ancak standart dizel tahrikten hidrojene bir dönüşüm gerekliydi. Belçika merkezli özel bir hidrojen-elektrikli ticari araç üreticisi olan E-Trucks Europe, Almanya’da DAF yetkili satış bayi ve aynı zamanda Allison Transmission yetkili servisi olan Wietholt ile iş birliği içinde bu dönüşüm gerçekleştirildi.

Dizel kamyonu, hidrojen yakıt hücreli bir kamyona dönüştürmek için aracın tamamen boşaltılması gerekiyordu. Neredeyse tüm orijinal güç aktarma organları – motor, yakıt depoları ve egzoz sistemi – DAF kamyondan çıkarıldı ancak Allison 3200™ tam otomatik şanzıman, sürüş konseptinin ayrılmaz bir parçası olduğu için araçta korundu.

Diğer uygulamaların yanı sıra atık toplama kamyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen Allison 3200 tam otomatik şanzıman, DAF yakıt hücreli aracın gereksinimlerini karşılamak için Allison ve E-Trucks Europe’un uygulama mühendisleri tarafından optimize edildi. Allison’ın Kesintisiz Güç Teknolojisi™, sarsıntısız, kesintisiz güç geçişleri ve daha hızlı ivmelenme sağlaması ile bu tarz uygulamalarda yüksek verimlilik sunuyor. Patentli tork konvertörü, aracın çalıştırılması ve ivmelenmesi sırasında motor torkunu çoğaltıyor. Ayrıca, vites değişimleri sırasında güç aktarma sistemini titreşimlerden ve sarsıntılardan koruyor. Son derece kesin ve hassaslıkla geliştirilmiş düşük hız performansı, yavaş hareket halinde ve dar geçitlerde çöp konteynırlarının toplanmasını kolaylaştırıyor.

Aracın değişimi sırasında eski motor bölmesine bir yakıt hücresi modülü yerleştirildi. Dizel tanklar söküldü ve yerine Allison 6 vitesli otomatik şanzımana hidrojen enerjisiyle bağlı bir elektrik motoruna güç sağlayan pil paketleri yerleştirildi. Aracın üstündeki dört hidrojen tankı, yaklaşık 200 kilometre (ortalama 124 mil) menzil için yeterli olan 20 kilogram dolum kapasitesine sahip. 350 barda yakıt dolumu ise 15 dakikadan az sürüyor.

28 tonluk, 6×2 direksiyon ile dümenlenebilir arka akslı önden yükleyici, Ruhr Metropolis bölgesindeki şirketlerden ticari atık toplamak için bir kişi tarafından çalıştırılacak. Hidrojenle çalışan yeni atık toplama kamyonuna ek olarak, AGR’de halihazırda 15 adet hidrojen yakıt hücreli binek araç kullanılıyor. Hidrojen motorlu, iklim dostu olan kamyonların alımına ise devam edilmesi planlanıyor. AGR, şu anda hem belediyenin Hidrojen yakıt hücreli çöp araçlarına hem de Hidrojen yakıt hücreli binek araçlara yönelik yüksek performanslı bir dolum istasyonuna sahip kendi hidrojen üretim tesisini kurmayı planlıyor.

Allison Transmission Bölge Satış Müdürü Stephan Marker; “Bu özel tahrik türü, iklim koruma potansiyeli nedeniyle atık bertaraf sektöründe kullanım için ideal ve bu proje, Allison şanzımanların her tür yakıta uyumunu bir kez daha gösteriyor. Allison tam otomatik şanzımanlar, dizel motorlarda yüksek verimlilik gösterdiği kadar alternatif yakıtlı ve enerjili araçlar için de eşit derecede uygun” diye belirtti.

“Hidrojen Yakıt Hücreli Atık Toplama Aracı” Alisson Donanımı ile Test Ediliyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.