İsviçre’de Gümrük Prosedürleri Dijital Ortamda Gerçekleştirilecek

featured

İsviçre Federal Gümrük ve Sınır Güvenliği Dairesi’nin (FOCBS) gümrük prosedürlerinin dijital olarak işlenmesine yönelik Passar isimli yeni yük trafiği sistemi oluşturdu. Passar, 1 Haziran 2023 itibarıyla aşamalar halinde faaliyete geçecek olup kademeli olarak mevcut yük uygulamaları NCTS ve e-dec’in yerini alacağı belirtildi.

2026 yılı sonuna kadar, İsviçre’de transit, ihracat, ithalat, özel gümrükleme ve diğer vergilerin tahsilatına ilişkin tüm süreçler basitleştirilecek, uyumlu hale getirilecek ve tamamen dijitalleştirileceği belirtildi.

NCTS aşama 5 ile artık gümrük idaresi tarafından transit refakat belgelerinin kağıt ortamında basımına gerek kalmayacağı söylendi.

1 Haziran 2023’te İsviçre gümrüğü, NCTS aşama 5’in (“Passar”da) kullanımını başlatacaktır. Uygulama tanıtımı, tüm yük trafiği için yeni bilişim teknoloji uygulamasının (Passar) kullanıma açılmasıyla birlikte gerçekleşecektir. Tanıtım aynı zamanda sınır gümrük idarelerindeki gümrük süreçlerinin devam eden otomasyonunu ve dijitalleşmesini de içerecektir. Yeni sistem ile sürücülerin, sınırı durmadan geçebilmesi hedeflenmektedir. Uygulama pratiğinde ise, Passar’da bir NCTS aşama 5 ile geçiş prosedürü başlatıldığında, sınır gümrük idaresinin sınır sürecini önemli ölçüde karmaşık hale getirmeden sürücüye kağıt formunda bir transit refakat belgesinin verilmesi mümkün olmayacaktır. Sonuç olarak, İsviçre gümrüğü, NCTS aşama 5 transit prosedürlerinin Passar’da başlatılmasıyla bağlantılı olarak 1 Haziran 2023 itibarıyla transit refakat belgelerinin kağıt formunda basılması uygulamasının sonlandırılması planlanmaktadır.

GMV Üyesi Devletlerin transit koordinatörlerine, yanlış anlaşılmaların ve gecikmelerin önüne geçilebilmesi için gümrük idarelerini (özellikle sınır kapılarındakileri) buna göre bilgilendirmeleri talep edilen ekli yazılar tebliğ edilmiştir. Söz konusu bilgilendirmeler, TAXUD veritabanına da gönderilmiştir. Ayrıca gümrük görevlileri, gümrük gişelerinde sürücülere bilgi broşürleri dağıtacaktır.

Daha fazla bilgiye;

Yeni yük trafiği sistemi Passar hakkında bilgi edinmek için: www.passar.admin.ch

(FOCBS’nin web sitesi)

Yeni yük trafiği sisteminin uygulama takvimi: Passar 1.0: kademeli geçiş (NCTS/edec’in değiştirilmesi)

Dijital hizmet: ActivApp – Activ uygulaması, İsviçre üzerinden düzenli transit yolculuklar yapan freight forwarder ve nakliye şirketlerinin sürücülerinin sınırı geçmesini kolaylaştırmaktadır.

İsviçre’de Gümrük Prosedürleri Dijital Ortamda Gerçekleştirilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.