1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. İTÜ, Karsan ile Ortaklık Kurarak Otonom e-ATAK Projesini Geliştirecek

İTÜ, Karsan ile Ortaklık Kurarak Otonom e-ATAK Projesini Geliştirecek

featured

Karsan, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen otonom e-ATAK aracını İTÜ’ye teslim etti. İTÜ Ar-Ge ve İnnovasyon Merkezi’nde kullanılacak olan otonom e-ATAK, genç mühendislerin proje geliştirme çalışmalarına katkı sağlayacak.

Karsan, dünya çapında tanınırlığı artırmak için büyük adımlar atmaya devam ediyor. Avrupa’da ulaşım altyapısını elektrikli araçlarla yenileyen Karsan, Türkiye’deki çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda, Karsan, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Ar-Ge ve İnnovasyon Merkezi’ne, sürücüsüz ve yüzde 100 elektrikli otonom e-ATAK modelini teslim etti. İTÜ’nün yeşil kampüs sıralamalarında yükseliş gösteren çevre odaklı yaklaşımına uygun olarak teslim edilen Karsan otonom e-ATAK, mühendis adaylarına sürdürülebilirlik bilincini aşılamak amacıyla kullanılacak.

Türk mühendislerinin başarısı!

Avrupa ve Amerika’nın ilk yüzde 100 elektrikli yolcu taşıyan sürücüsüz otobüsü olan otonom e-ATAK, 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından test edilerek tanıtıldı ve Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde hizmet vermeye başladı. İTÜ’ye teslim edilen otonom e-ATAK, Türkiye’de kullanılan ikinci sürücüsüz otobüs oldu. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Seviye 4 otonom özelliklere sahip olan otonom e-ATAK, seri üretime hazır hale getirildi ve İTÜ’nün proje geliştirme çalışmalarında üniversite-sanayi iş birliğini ileri taşımak için kullanılacak.

Norveç’te başarılı bir şekilde kullanılıyor!

Karsan Yurtiçi Satış ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, bu iş birliğiyle Türk mühendislerine yeni projelerin yolunu açtıklarını belirterek şunları söyledi: “Otonom e-ATAK sayesinde genç mühendislerimizin, dünya çapında ticari potansiyeli yüksek sürücüsüz araç teknolojileri alanında yeni projeler geliştirmeleri hedefleniyor.” Muzaffer Arpacıoğlu, otonom e-ATAK’ın gece veya gündüz her türlü hava koşulunda 50 km/s hızla otonom sürüş yapabildiğini ve başarılı bir şekilde Norveç’in Stavanger şehrinde hizmet verdiğini belirtti. Ayrıca aracın Michigan State University’ye de gönderildiği ve bir yıl boyunca üniversitenin akıllı mobilite ekosistemini oluşturma hedefine katkı sağladığı bilgisini paylaştı. Şimdi ise Türkiye’nin ilk otonom projesini İTÜ ile başlattıklarını ve bu durumun hem kendileri hem de ülkeleri için gurur verici olduğunu vurguladı.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “2023’te sürdürülebilirlik yılı ilan ettiğimiz İTÜ olarak, elektrikli araç teknolojisine büyük önem veriyoruz. Karsan ile yaptığımız bu iş birliğiyle, mühendislik alanında araştırma temelli öğrenme becerileriyle geleceği dönüştüren genç mühendisleri ülkemize ve dünyaya kazandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ADASTEC’in CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker, Karsan Ar-Ge ekibiyle sıkı bir iş birliği içinde çalışarak otonom e-ATAK’ı geliştirdiklerini belirterek İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yapılan teslimatın önemine dikkat çekti. Peker, “Bu teslimat, ADASTEC ve Karsan arasındaki güçlü ortaklığın bir göstergesidir. İTÜ’ye otonom e-ATAK’ı sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, genç mühendis adaylarına sürücüsüz araç teknolojileri alanında yeni projeler geliştirmek için büyük bir fırsat sunuyor. Otonom e-ATAK, ADASTEC’in teknoloji liderliğini ve otonom sürüş çözümlerindeki uzmanlığını bir kez daha kanıtlamaktadır. İTÜ’nün Ar-Ge faaliyetlerine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz ve bu teslimatın ülkemiz için büyük bir başarı olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

İTÜ, Karsan ile Ortaklık Kurarak Otonom e-ATAK Projesini Geliştirecek
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.