IVECO BUS, Tam Elektrikli Yelpazesini “Feel the BLUE Pulse” Etkinliğinde Sergiledi

featured

IVECO BUS, 2023 yılında değişim yolunda ilerlerken “Feel the BLUE Pulse” (Mavi Nabzı Hisset) etkinliğinde karbonsuz mobiliteye doğru ivmeyi desteklemek için tasarlanmış en son modellerini ve hizmetlerini tanıtttı. IVECO BUS, müşterilerine ve medyaya tam elektrikli mobiliteye adanmış çok yönlü çözümünü sunmak için 24 ve 25 Mayıs tarihlerinde Paris – Fransa’da bu uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı.

24 ve 25 Mayıs tarihlerinde Paris-Meudon’daki Hangar Y’de gerçekleşen iki günlük etkinlikte bir basın toplantısı, bir müşteri sunumu ve telematik ve dijitalleşme, servis çözümleri, aküler ve yakıt hücreleri gibi konulara odaklanan 4 uzman çalıştay düzenlendi. Misafirler ayrıca uzman eşliğinde ürün tanıtımı ve test sürüşleri ile yeni araçları ilk elden deneyimleme fırsatına da sahip oldular. IVECO BUS ekipleri, bu etkinlik için dünyanın 20 ülkesinden yaklaşık iki yüz müşteri ve gazeteciyi bir araya getirdi.

Avrupa’nın iki numarası olan IVECO BUS, alternatif enerjilerde önder ve birçok önemli kentiçi toplu taşıma idaresi ve büyük taşımacılık grupları için tercih edilen bir ortak. Üretici, müşterilerine hizmet vermek için sürekli olarak yeni ürünlere, hizmetlere ve endüstriyel tesislere yenilik ve yatırım yapıyor ve her görev için küresel çözümlerle elektrik sektöründeki konumunu sağlamlaştırma yolunda önemli adımlar atıyor.

Iveco Group Otobüs İş Birimi Başkanı Domenico Nucera, etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “IVECO BUS olarak bizler, en gelişmiş alternatif tahrik teknolojilerini ve kesintisiz TCO odağımızı birleştiren eksiksiz çözümlerle bu yolda müşterilerimizi destekleyerek toplu yolcu taşımacılığı sisteminin enerji geçişinde ön planda kalmayı hedefliyoruz. Bugün, sıfır yayımlı taşımacılık yolculuğumuzdaki en önemli kilometre taşlarından birini sunuyoruz: Iveco Grubu içinde, şarj altyapısına kadar FPT tarafından sağlanan akü elektrik teknolojilerine dayalı yeni otobüsleri ve elektromobiliteye adanmış bir dizi hizmeti içeren eksiksiz bir ekosistem olan bir elektromobilite çözümü. Ve bir sonraki adım çok yakında hidrojen yakıt hücreli araçlarla gelecek. Bu iki günlük etkinlikte tanıttığımız tüm yeni ürün ve hizmetlerle, dünyanın her yerinde karbon nötr olma konusundaki iddialı hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmaya öncülük etmeye devam ediyoruz.“

Sergideki yenilikler

Barselona’daki UITP dünya zirvesinden sadece birkaç gün önce IVECO BUS, sıfır yayımlı araç yelpazesini tüm kentiçi, kent çevresi ve banliyö görevlerinin yanı sıra minibüs yelpazesini kapsayacak şekilde genişleten yeni elektrikli modellerini tanıttı.

CROSSWAY LE ELEC: banliyö ve kent çevresindeki alanlarda sürdürülebilir hareketlilik projelerini desteklemek için yeni tam elektrikli otobüs.
STREETWAY ELEC: Avrupa ve Avrupa dışı pazarların özel standartlarını karşılamak için tasarlanmış tamamlayıcı 12 metre uzunluğunda akü elektrikli kentiçi otobüsü.
E-WAY serisinin yeni nesli: Avrupa’daki en zorlu kentiçi görevine uygun gelişmiş performans sunuyor. Bine yakın otobüs halihazırda 12 Avrupa ülkesinde faaliyette ve halihazırda 56 milyon km’den fazla yol kat etmiş durumda.
eDAILY: DAILY minibüs ailesinin en yeni üyesi. Bu yeni yüzde 100 elektrikli minibüsün şasi sürümü de mevcut.

Yeni CROSSWAY LE ELEC, kentiçi sürümünde (Sınıf I) 12 m ve 13 m uzunluğundaki sürümlerde mevcut ve ayrıca kentlerarası sürümde de (Sınıf II) sunulacak. Merkezi bir elektrik motoru (azami 2.200 Nm tork için 330 kW çıkış) ile donatılıyor ve FPT tarafından birleştirilmiş bir NMC Lityum akü paketi ile güçlendiriliyor. CROSSWAY LE ELEC, ayrı bir COMBO CCS2 soketi kullanılarak depoda 5 saatte şarj edilebiliyor ve ayrıca pantograf ile isteğe bağlı olarak şarj edilebiliyor. Yaklaşık 400 km’lik bir menzil ile yüksek performans sunuyor. Bu da yerel yayımlar olmadankent sınırlarının ötesindeki görevleri tam olarak gerçekleştirmek için yeterli bir menzil. 12m sürümünde 44 koltuk ve 13m sürümünde 48 koltuk sunan CROSSWAY LE ELEC, oturan ve ayakta duran yolcular arasında uzlaşma gerektiren banliyö görevleri için ideal bir otobüs. Tam elektrikli sürüm, CROSSWAY serisindeki diğer modellerle birlikte Çek Cumhuriyeti’ndeki Vysoke Myto fabrikasında üretilecek.

Elektrikli mobiliteye önderlik etmek için küresel bir strateji

“Feel the BLUE pulse” etkinliği sırasında IVECO BUS, elektromobilitenin geleceğini tasarlama tutkusunu gerçekleştirmek için sürekli olarak yenilikçi çözümler arayışını da gösterdi. Üretici şunları duyurdu:

• Enerji Mobilite Çözümleri, kapsamlı bir çözümle filolarını tamamen elektrikliye dönüştürmede müşterileri desteklemek için yeni adanmış IVECO BUS ekibi.

• E-BENCH, güvenilirliklerini artırırken ve pazara sürüm sürelerini optimize ederken IVECO BUS’un elektrikli araçlarının gelişimini desteklemek için Vénissieux Ar-Ge merkezinde kurulan, Avrupa’da benzersiz olan yeni test ve doğrulama tesisi.

FPT tarafından birleştirilenn NMC Lityum pil paketi. Bu en yeni nesil modüler pil kavramı, enerji yoğunluğu ve şarj kapasitesi açısından mükemmel bir standart sunuyor. Otobüslerde tavan ve arka bölme arasında dağıtılan 5’li, 6’lı veya 7’li akü paketleri, Sınıf I sürümü için sırasıyla 346, 416 ve 485 kWh ve Sınıf II sürümü için 416 ve 485 kWh sunuyor. Artırılmış akü kapasitesi, çalışma koşullarına göre 400 km civarında menzil sağlıyor.

IVECO BUS, elektromobiliteye geçişi güvenle desteklemek için Enerji Mobilite Çözümü’nün oluşturulduğunu duyurdu

IVECO BUS, taşımacılık operatörlerinin projeleri için doğru çözümü tanımlayarak sıfır yayımlı mobiliteyi uygulamanın tüm zorluklarını başarıyla aşmalarına yardımcı olmak için Enerji Mobilite Çözümü (Energy Mobility Solution) adlı yeni bir özel ekibin oluşturulduğunu duyurdu. Bu adımla marka, uzman tavsiyesi, araç ve tesis tasarımı ve gelişmiş hizmetler ile kapsamlı bir çözüm sağlamak için taşımacılık operatörlerine sunduğu teklifleri elektrikli araç tedariğinin ötesine taşıyor.

Enerji Mobilite Çözümü: geleceği tamamen elektrikli olarak güvenle hayal etmek

Elektromobilitenin uygulanması, taşımacılık operatörleri için bir zorluk. Gerçek bir elektromobilite danışmanı olarak IVECO BUS, nihai uygulamalarına mükemmel bir şekilde uyan en verimli yüzde 100 elektrikli çözümle filolarını sıfır yayıma geçirme konusunda müşterilerini desteklemek istiyor.

Yeni adınmış bir ekip olan Enerji Mobilite Çözümü (Energy Mobility Solution), taşımacılık operatörlerine araçlarının ve tesislerinin tasarımından uygulanmasına kadar elektromobilite projelerinin eksiksiz ve optimize edilmiş yönetimini sunacak.

Bu ekip; en iyi şarj stratejisini, aracın özelliklerini, akülerin boyutunu, şarj cihazlarının konfigürasyonunu ve ihtiyaç duyacakları altyapıyı, aracın görevine mükemmel şekilde uyan eksiksiz bir çözümde belirleyecek.

Yeni STREETWAY ELEC, 12 metre uzunluğunda bir sürümü bulunan alçak tabanlı bir kentiçi otobüsü. 310 kW VOITH elektrik motoruyla donatılıyor ve tüm IVECO BUS elektromobilite teklifi gibi, FPT tarafından bir araya getirilen en yeni NMC Li-ion pil teknolojisinden yararlanıyor. COMBO 2 CSS bağlantısı kullanılarak depoda gece şarj edilerek tüm gün kullanım için tasarlandı (süre: şarj sistemi kapasitesine bağlı olarak 5 saate kadar, maks. 150 kW). STREETWAY ELEC, iki veya üç kapı seçeneğiyle sunuluyor ve 90’dan fazla yolcuyu taşıyabiliyor. Arka kısımda yeni bir 5 koltuk alanı sunularak yolcuların erişilebilirliği iyileştirildi.

Enerji Mobilite Çözümü ile IVECO BUS, toplu taşımada enerji geçişini destekleyecek ve kolaylaştıracak güçlü bir elektrikli mobilite çözümleri modeliyle müşterileri memnun etme taahhüdünü yerine getirmeyi hedefliyor.

IVECO BUS, Ar-Ge merkezi bünyesinde bir test ve doğrulama tesisi kuruyor

IVECO BUS, taşımacılığı daha temiz ve daha verimli hale getirmek için sürekli yenilik yapıyor. Üretici, araçlarının gelişimini hızlandırmak ve güvenilirliklerini artırmak için Vénissieux’deki Ar-Ge merkezini E-BENCH adlı bir test tesisiyle donatmayı seçti. Bu tesis, gerçek sürüş koşullarında her türlü görevi ve her türlü iklimi simüle ederek hem parçaların hem de komple araçların test edilmesini sağlayacak.

Avrupa’da benzersiz ve özellikle çok yönlü olan bu test tesisi, test yetenekleriyle öne çıkıyor: tamburlu dinamometre, iklim tezgahı, parçalar için tezgah, komple HIL tezgahı (tüm bileşenler birlikte), elektrikli ve hidrojen tahrikli araçların yanı sıra içten yanmalı motorlu araçlar için uyumluluk.

E-BENCH‘in mimarisi, araçların ve en önemlisi SKATE adı verilen işlevsel modellerin test edilmesine imkan veren birbirine bağlı hücrelerden oluşuyor. Ana test hücresi, aşırı iklim koşullarını simüle ederken ve iklim işlevlerini (her mevsim -15°C ile +55°C arasında) birleştirirken, iki yükleme makinesi aracılığıyla aracın dinamiklerini simüle edebiliyor. Bu koşullar, 210.000m3/saat’e kadar bir hava akışı oluşturuyor.

Bu yeni test tesisi, en son teknolojileri içeren tüm yeni IVECO BUS ürünlerinin geliştirilmesini ve ince ayarını desteklemek için gerçek bir varlık olacak. Geliştirme aşamalarında ürünlerin pazara çıkış süresini, güvenilirliğini ve olgunluğunu iyileştirecek. Müşteriler, görevlerinin gereksinimlerini karşılayan en gelişmiş ve verimli temiz taşımacılık çözümleriyle geleceğin mobilitesinde ön saflarda yer alacaklarının güvencesinden yararlanacak.

E-WAY modellerinde tanıtılan en önemli yeni gelişmelerden biri, enerji depolamanın ve modüler kavramın evrimi. Araç modeline göre 5’ten 9’a kadar olan paketler ile günlük menzil ve yolcu kapasitesi açısından operatörlerin en zorlu gereksinimlerini karşılanıyor. IVECO BUS için FPT tarafından özel olarak endüstrileştirilen en son NMC akü teknolojisine sahip tek bir akünün kapasitesi 69,3 kWh’ye ulaşıyor. E-WAY midibüslerinin 9,5 m uzunluğundaki sürümü 5’li pakette 346 kWh, 10,7 m’lik sürümü 5’li pakette 346 kWh ve 6’lı pakette 416 kWh enerji kapasitesine sahip olacak. Şarj Combo 2 CSS soketi ile depoda yapılacak. 12 metre uzunluğundaki E-WAY, görevlere göre 2 şarj moduyla sunuluyor: depoda Combo 2 CSS soketi veya inen veya yükselen pantograf ile fırsat şarjı. Toplam 346, 416 veya 485 kWh kapasite için 5 ila 7 paketin kombinasyonu, otobüsün performansını optimize edecek. Körüklü sürümler, hem Combo 2 CSS fişi aracılığıyla depo şarjını hem de pantograflı fırsat şarjını kabul edecek ve 416, 485, 554 veya 624 kWh için 6 ila 9 akü paketi seçeneği sunacak.

IVECO BUS E-BENCH projesi, artık ‘Fransa 2030‘ programının bir parçası olan ve Fransız Ekolojik Geçiş Ajansı ADEME tarafından yürütülen Geleceğe Yatırım Programı kapsamında Fransız Devleti tarafından finanse edildi.

Etkinliğe katılan partner firmalar

“Feel the BLUE pulse” aynı zamanda üreticinin ortaklık vizyonunu da yansıtıyor. Çalıştaylara iki ortak katılıyor:

• FPT POWERTRAIN TECHNOLOGIES
• Hyundai Motor Company

DAILY artık mobilitenin evrimine ve birçok metropol bölgesinin yeni, giderek daha kısıtlayıcı hale gelen erişim kurallarına uygun olarak tam elektrikli Line sürümünde sunuluyor. Yeni eDAILY, 22 yolcuya kadar taşıyabiliyor. Şasi sürümü de mevcut, böylece üstyapı imalatçıları da elektromobiliteye geçebiliyor. Aracın arkasına takılan yeni senkronize e-motor, yüksek verimlilik sunuyor ve sabit güç sağlıyor (140kW maksimum güç, 400Nm maksimum tork). Yeni eDAILY, toplam 111 kWh kapasite için her biri 37 kWh’lik 3 akü paketi ile donatılıyor. Aküler, gövde üzerindeki etkiyi en aza indirecek şekilde şasinin içine yerleştiriliyor. FPT tarafından sağlanan 37-kWh akü paketi, hücreleri benzersiz Lityum-iyon teknolojisiyle entegre ediyor ve üst düzey bir enerji yoğunluğu (hücre düzeyinde 265 Wh/kg), yüzde 95 ile sınıfının en iyisi kullanılabilir enerji ve azaltılmış akü ağırlığı (270 kg) sunuyor.

HTWO – İnsanlik için hidrojen

Hyundai HTWO, Hyundai Motor Group‘un yakıt hücresi sistemi tabanlı bir hidrojen ticari markası. HTWO, hidrojen molekülü olan “H2“yi simgelerken, aynı zamanda Hyundai’nin yakıt hücresi işinin iki ana direği olan “Hidrojen” ve “İnsanlık“ı temsil ediyor.

Grup, dünyanın en çok satan yakıt hücreli elektrikli aracı NEXO ile hidrojen ekonomisini geliştirmede ön saflarda yer alıyor. Grup, otomotivde kanıtlanmış yakıt hücresi teknolojisi ile 2020’de HTWO’yu tanıttı ve otomotiv, denizcilik, demiryolu ve enerji üretimi gibi çeşitli uygulamalar için yeni hidrojen iş fırsatları geliştirmeye devam ediyor.

HTWO ve IVECO Group

“Iveco Group tarafından tasarlanan, Hyundai Fuel Cell tarafından güçlendirilen araç” sloganı, bu karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini yansıtıyor ve aynı zamanda gelecekteki benzer girişimlerin itici gücü olacak. Mart 2022’de bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladığından beri HTWO ve IVECO Group, yakıt hücreli elektrikli araçların (FCEV’ler) geliştirilmesinde birbirlerini tamamlayabilecekleri yolları keşfetmek için çeşitli teknolojik akışlarda ortaklaşa birkaç proje başlattı. 2002 Temmuz ayında, Hyundai’nin yakıt hücresi sistemiyle donatılmış, hidrojenle çalışan bir IVECO BUS’un geliştirildiği ortaklaşa duyuruldu. Eylül ayında ise iki şirketin sağlam ortaklıklarını temsil eden eDAILY FCEV’i tanıtıldı.

2002 Temmuz ayında, Hyundai’nin yakıt hücresi sistemiyle donatılmış, hidrojenle çalışan bir IVECO BUS’un geliştirildiği ortaklaşa duyuruldu.

IVECO BUS, Tam Elektrikli Yelpazesini “Feel the BLUE Pulse” Etkinliğinde Sergiledi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.