Karadeniz’e Yeni Liman Projesi Geliyor

featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Ayvacık- Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri’nin açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Karadeniz’deki liman projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı’nın bugünkü sıkıntısı belli. Karadeniz’de Roterdam ve Singapur benzeri bir liman projemiz var. İstanbul Havalimanı’nın kuzeyinde ve Karadeniz kıyısında, Kanal İstanbul’un çıkışında… Filyos Ambarlı Limanı, kapasitesinin üzerinde artık. Roterdam ve Singapur’un ortasında böyle bir koridor lazım. Süveyş Kanalı’ndan yıllık 20 bin gemi geçiyor. Mısır oradan tam 5.6 milyar dolarlık gelir kazanıyor. Boğaz geçişlerinin fiyatlarını şimdi biraz arttırdık, yaklaşık 500 milyon dolar gelir kazanıyoruz. Düşünün ya 5.6 milyar dolar nerede, 500 milyon dolar nerede?

Karadeniz bir ticaret gölüne dönüşüyor. Şu anda Karadeniz’e kıyısı olan bütün ülkeler limanlarına yatırım yapıyor. Koridorları açtığınızda küresel bir lojistik güç oluyorsunuz. Türkiye merkez oluyor. Ayrıca Türkiye’de üretilen ihraç ürünlerinin hem batıya hem doğuya gitmesi çok kolaylaşıyor. Hem lojistik koridor sağlıyorsun hem de kendi ürünlerini kolaylıkla iki tarafa doğuya ve batıya da gönderebiliyorsun” diye konuştu.

Karadeniz’e Yeni Liman Projesi Geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.