1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Kızıldeniz’deki Gerilim, Deniz Taşımacılığındaki Navlunu Tavan Yaptırdı

Kızıldeniz’deki Gerilim, Deniz Taşımacılığındaki Navlunu Tavan Yaptırdı

featured

Kızıldeniz’deki gerginlik, konteyner gemilerinin rotasını değiştirmesiyle birlikte navlun fiyatlarında ani bir artışa neden oldu. Husilerin ticaret gemilerine yönelik saldırıları, küresel tedarik zincirini etkilemeye devam ediyor. Drewry’nin Dünya Konteyner Endeksi’ne göre, 40’lık konteyner navlunu son iki haftada yüzde 9’dan fazla arttı. Kızıldeniz krizi, deniz taşımacılığında yaşanan zorluklara ek olarak kuru yük navlunlarında da yükselişe sebep oldu.

Maersk, MSC, Hapag Lloyd gibi dev armatörlerin rotalarını Ümit Burnu’na çevirmesiyle konteyner navlunu hızla yükseldi. Bu durum, 40’lık konteyner navlununu bir haftada yüzde 61 artırarak 2 bin 670 dolara çıkardı. Büyük taşıyıcılar, önümüzdeki haftalarda yeni zamları planlıyor.

Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, Kızıldeniz’deki gerilimin kuru yük gemi piyasasını etkilediğini belirtti. Normalde ölü sezonda düşmesi beklenen navlunun aksine, piyasada canlanma yaşandı. Kuru yük navlunu, küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen artış gösterdi. Baltık Kuru Yük Endeksi, krize rağmen yükselişini sürdürdü.

Sektör yetkilileri, Kızıldeniz krizinin pandemide olduğu gibi yeni bir küresel konteyner krizine yol açabileceğini ifade etti. Transit sürelerdeki gecikmeler ve ekipman dengesizliği, lojistik sektöründe sorunlara neden oluyor. Türkiye’nin dış ticaretini etkileyen bu durum, hammadde ithalatındaki sıkıntıları ve bazı ihracat siparişlerinin ertelenmesini beraberinde getiriyor.

Uluslararası taşımacılıkta tehdit devam ediyor. Husilerin ticaret gemilerine yönelik saldırıları sürerken, deniz taşımacılığına yönelik tehditlerde bir değişiklik gözlenmedi. Uzmanlar, Kızıldeniz krizinin, denizden havaya yönelen yük oranını artırabileceğini ve yeni bir konteyner krizine neden olabileceğini belirtiyor.

Kızıldeniz’deki Gerilim, Deniz Taşımacılığındaki Navlunu Tavan Yaptırdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.