Konteynerlerin Doğru İstiflenmesi Nakliye Maliyetini Düşürüyor

featured

Tedarik zincirlerinde, ürünlerin nakliye ve istifleme sırasında yaşadığı sorunlar ile hem maliyetler artıyor hem de ürünlerin hasar oranları yükseliyor. Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli ile CHEP, yurt içi ve uluslararası tedarik zincirlerine nakliye ve depo kullanımını daha verimli ve güvenilir hale getirmek için katlanabilir konteyner (FLC) çözümleri sunuyor.

Nakliye ve istiflenme sırasında hasar gören ürünler, bir marka için önlenebilir maliyetlerin önemli bir kaynağı olabiliyor. Önemli medya şirketlerinden Packaging Digest’in yaptığı araştırmaya göre, nakliye sırasında birim yüklerdeki hasar oranı dağıtım merkezine ulaşana kadar yüzde 11’i bulabiliyor. Öte yandan, Covid-19 salgını sırasında e-ticaret talebindeki artış nedeniyle paketlerdeki hasar oranı yüzde 19,1 artış yaşandığı kaydediliyor. Üreticilerin ürün ambalajı maliyeti her yıl 150 milyar doları aştığı hesaba katılırsa, ürün paketleme ve istifleme maliyetleri tedarikçiler için gözle görülmeyen büyük bir maliyet oluşturuyor.

Konteynerlerin doğru istiflenmesi maliyet avantajı sunuyor

Global ağıyla otomotiv tedarik zincirine özel çözümler sunan CHEP, katlanabilir plastik konteyner çözümleriyle nakliye ve depo kullanımı daha verimli hale getirerek maliyetleri azaltıyor. CHEP’in sahip olduğu ağ ve bilgi birikimi; doğru tipte konteynerin kullanılmasını, endüstriyel standartlardaki ambalajlarla paket yoğunluğunun artırılmasını ve konteynerlerin dayanıklı yapısı sayesinde daha fazla istifleme yapılmasını sağlıyor. Böylelikle nakliye süreci daha ekonomik hale getirilirken, çevre konusunda da sürdürülebilir avantajlar sunuluyor.

Konteynerler dayanıklı malzemelerden üretildiği için ürün hasar oranları azalıyor

Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli ile yeniden kullanılabilen konteynerlerin nakliyede ve depo alanlarının kullanımında maksimum verim sağladığını belirten CHEP Otomotiv Avrupa Bölgesi Kilit Müşteriler Lideri Engin Gökgöz, “FLC çözümlerimiz Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik’teki tedarik zincirleri tarafından hem yurt içi hem de yurt dışı kapsamında kullanılıyor. Kullanım öncesi bakımını ve onarımını yapılan plastik konteynerler, sağlam malzemelerden üretildiği için üründeki hasar oranlarını da gözle görülür bir şekilde azaltıyor. Hasar kaynaklı iadelerin önüne geçerek nakliye kaynaklı emisyonları düşürüyor” dedi.

Ortak taşımacılık ile iklim krizi ile mücadele sağlanıyor

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 2021 Konferansı’nda (COP26) yer alan bilgilere göre, karayolu taşımacılığı, küresel emisyonların yüzde 10’unu oluşturuyor ve emisyonlar diğer tüm sektörlerden daha hızlı artıyor. Paris Anlaşması’nın emisyon hedeflerine ulaşmak ve sürdürülebilir ulaşımı sağlamak için üretici ve tedarikçilere büyük sorumluluklar düşüyor.
CHEP, yeniden kullanılabilir ve dolayısıyla özünde sürdürülebilir ambalaj ekipmanlarının yanı sıra Nakliye İşbirliği programı ile kilometre ve karbon emisyonlarının azaltılmasına da katkıda bulunuyor.

“Verimsiz kısmi yükleri ve boşa giden kilometreleri ortadan kalkıyoruz”

Gökgöz, “Büyük Veri’nin gücü ile birlikte yerel ve uluslararası ağımız ve hizmet alanlarımız sayesinde hem müşterilerimiz arasında hem de CHEP ile olan taşımacılık hizmetlerinin paylaşımı konusundaki sinerji ve fırsatları tespit edebiliyoruz. Ortak taşımacılık akışlarını tespit edip, en etkili fırsatları belirleyerek ve kamyonları paylaşarak, verimsiz kısmi yükleri ve boşa giden kilometreleri ortadan kalkıyoruz. Böylece ulaşımdan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını da minimuma indirerek iklim krizinin etkilerinin azaltılmasında büyük rol oynuyoruz” ifadelerini kullandı.

CHEP Hakkında

Uluslararası tedarik zinciri devi Brambles Grubu’nun bir parçası olarak Avustralya’da kurulan CHEP; hızlı tüketim ürünleri, gıda, içecek, perakende, otomotiv ve beyaz eşya sektörleri için iş süreçlerini baştan sona optimize eden tedarik zinciri çözümleri sunmaktadır. CHEP’in sürdürülebilir iş modeli, paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalıdır. CHEP’ten kiralanan ekipmanlar kullanım sonrası toplanıp düzenli olarak bakım ve onarımdan geçirilerek tekrar hizmete sunulmaktadır. Bu sayede ekipman yönetimindeki maliyetler düşürülerek tedarik zinciri verimliliği artırılmaktadır. Dünya çapında 59 ülkede 330 milyondan fazla paletlik dolaşım ağı ve 11 binden fazla çalışanı bulunan CHEP, 2009 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Global pazarlardaki tecrübesini Türkiye’deki iş ortaklarının tedarik zinciri yönetimi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanan CHEP; daha iyi iş modelleri, daha iyi gezegen, daha iyi toplumlar anlayışıyla her gün sürdürülebilir bir değer yaratmak için çalışmaktadır.

Konteynerlerin Doğru İstiflenmesi Nakliye Maliyetini Düşürüyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.