1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. Kuehne+Nagel, Daha Sürdürülebilir Karayolu Taşımacılığı için 23 Adet Renault Trucks Elektrikli Kamyonu Teslim Aldı

Kuehne+Nagel, Daha Sürdürülebilir Karayolu Taşımacılığı için 23 Adet Renault Trucks Elektrikli Kamyonu Teslim Aldı

featured

Araçlar, Villefranche-sur-Saône tesisinde düzenlenen törenle Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin tarafından Kuehne+Nagel Fransa Karayolu Lojistiği Genel Müdürü Xavier Léger‘e teslim edildi.

Daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolda iki büyük taşımacılık oyuncusu

Kuehne+Nagel ve Renault Trucks, Bilime Dayalı Hedefler (SBTi) tarafından onaylanan hedefler belirleyerek küresel karbon nötrlüğü hedeflerine katkıda bulunmaya kendilerini adamış durumdalar.

Kuehne+Nagel, 2030 CO2 azaltma hedeflerine ulaşmak için çalıştırdığı elektrikli araç sayısını artırma niyetini açıkladı. Bu adım, şirketi, çevreyi en çok kirleten araçların Fransız kentlerine girişini yasaklamaya hazırlıyor.

Kuehne+Nagel Fransa Karayolu Lojistiği Genel Müdürü Xavier Léger, Kuehne+Nagel’in karayolu filosunu elektriklendirme taahhüdü hakkında şu açıklamayı yaptı: “Elektrikli araçlarla katedilebilen birçok kısa ve orta mesafeli güzergah ile Fransa genelinde 56 acenteden oluşan kapsamlı bir grupaj ağımız var. Ekolojik ve enerji geçişi hepimizi ilgilendiren bir zorluk ve taşımacılık sektöründeki önemli bir oyuncu olarak üzerimize düşeni yapmaktan ve müşterilerimizin taşımacılıktan kaynaklanan yayımlarını azaltmalarını sağlamaktan gurur duyuyoruz.“

Uzun mesafeli taşımacılığın düşük karbonlu geçişine ulaşmak için hâlâ teknolojik zorluklar olsa da, Kuehne+Nagel harekete geçiyor ve şu anda hidro-işlenmiş bitkisel yağlarla (HVO) çalışan yaklaşık 60 kamyon kullanıyor. Fransız Çevre ve Enerji Yönetim Ajansı (ADEME)’ye göre, bu geçiş teknolojileri halihazırda karayolu taşımacılığından kaynaklanan karbon yayımlarını yüzde 83’e kadar azaltıyor.

Fransa’da elektrikli mobilite önderi olan Renault Trucks, kendi adına özellikle tüm araç serilerini elektrikli hale getirerek tüm işini ve tekliflerini dönüştürmeye başladı. Üretici, 2030 yılına kadar satışlarının yüzde 50’sini tamamen elektrikli araçlarla gerçekleştirme hedefini sürdürüyor. 2040’tan itibaren Renault Trucks yalnızca fosilsiz kamyon satacak.

Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin ise konuyla ilgili olarak “Bugün bu 23 Renault Trucks E-Tech D ile Kuehne+Nagel’i enerji geçişinde desteklemekten gurur duyuyoruz. Araçları tedarik etmenin yanı sıra filosunu karbonsuzlaştırmaya yönelik ilk niyetinden itibaren Kuehne+Nagel ile gereksinimlerin incelenmesi ve analizinden uygulama ve operasyonun izlenmesine kadar yakın bir şekilde çalıştık. Fransa’da üretilen bu tamamen elektrikli araçların devreye girmesiyle birlikte Kuehne+Nagel, aynı menzil ve yükleme sığası ile faaliyetlerine devam edebilecek ve herhangi bir doğrudan CO2 yayımı veya gürültü kirliliği olmadan yürürlükteki kısıtlamalar veya düzenlemelerden bağımsız olarak kent merkezlerine girebilecek.” dedi.

Yıllık 730 ton CO2 azaltımı

Kuehne+Nagel tarafından seçilen konfigürasyonda, 23 adet 16 t Renault Trucks E-Tech D, 18 veya 21 paletlik bir yükleme kapasitesine sahip bulunuyor ve araç ömrünün sonuna kadar tek bir şarjla 235 km’lik bir menzil için beş adet 66 kWh akü paketi ile donatılıyor.

Fransa’daki sekiz Kuehne+Nagel tesisine tahsis edilecek olan bu elektrikli kamyonlar, günde ortalama 180 km yol kat edecek ve taşımacının CO2 yayımlarını yılda 730 ton azaltmasını sağlayacak. Kuehne+Nagel, sürücülerin ve yol kullanıcılarının güvenliğini artırmak için her elektrikli kamyonu iki kamera ve dört duyarga ile donatmayı seçti.

Kuehne+Nagel’e teslim edilen 23 adet Renault Trucks E-Tech D’nin teknik özellikleri:

– AYA: 16 ton.

– Teknik ağırlık 16.7 ton.

– Yükleme sığası: – 18-palet model: 5,880 kg – 21-palet model: 5,560 kg

– Dingil mesafesi: – 18-palet model: 5,300 mm – 21-palet model: 5,600 mm

– Elektrik motoru toplam güç 185 kW (130 kW sürekli güç)

– Azami elektrik motoru torku: 425 Nm

– İki oranlı vites kutusu

– Enerji depolama: 5 x 66kWh lityum-iyon aküler = 330 kWh.

– Araç üstü şarj 22 kW (AC); 150 kW (DC) hızlı şarj uyumlu

– Menzil: 235 km (kullanım ömrü sonu akü garantisi)

Kuehne+Nagel, Daha Sürdürülebilir Karayolu Taşımacılığı için 23 Adet Renault Trucks Elektrikli Kamyonu Teslim Aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.