Liseli Lojistikçiler Avrupa Stajlarını Tamamladı

featured

Dış işleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde Erasmus+ projeleri yapılıyor. Her sene staj projeleri ile binlerce başvuru yapılıp değerlendirmeye tabi tutuluyor. Başarılı olan projeler, tamamı AB hibesi ile öğrencilerin 2-3 haftalık staj, mesleki eğitimlerinin yurt dışında yapılması sağlanıyor. Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ulaştırma Hizmetleri okulu da bu kapsamda öğrencilere yurt dışında eğitim almalarını sağlıyor.

Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ulaştırma Hizmetleri Öğretmeni Harun Doğan, “Bizler daha önceki yıllarda AB Erasmus+ projeleri yaparak 100 civarında liseli lojistik öğrencisinin yurt dışında 2-3 hafta eğitimler almasını sağladık. Bu yıl ise aynı şekilde projeyi yaptık ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) desteği ile 20 öğrencimiz Avrupa’da iş başı eğitimlerini (staj) tamamlayarak ülkemize dönüş yapmasını sağladık.” dedi.

Stajlarını tamamlayıp, Türkiye’ye döndüler

Mehmet Emin Horoz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ulaştırma Hizmetleri öğrencileri; T.C. Dışişleri Bakanlığı – Avrupa Birliği Başkanlığı – Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve 2019 yılında kazanılan ‘’Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Sürecinde Bireylerin Avrupa Birliğinde Mesleki Eğitim Stajı’’ isimli KA102 projesi kapsamında Fransa’da MFT Transport ve Macaristan’da Tura Logistic şirketlerinde stajlarını tamamlayıp Türkiye’ye geri döndüler. Ulaştırma Hizmetleri Öğretmeni Harun Doğan önderliğinde staj çalışmasını tamamlayan öğrencilerin, kazanmış olduklarını deneyimleri ülkemizdeki lojistik sektörüne aktarmaları hususundaki heyecanları görülmeye değerdi. Öğrencilere Avrupa ve Türkiye’deki lojistik sektöründeki iş ve işlemlere ilişkin karşılaştırmalı analiz yapma olanağı sağlayan proje, ülkemiz lojistik sektörünün donanımlı eleman ihtiyacına da destek olması bekleniyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından eğitimlerle desteklenen 20 öğrencinin Avrupa’da staj yapması lojistik sektörü açısında da olumlu karşılandı.”

Harun Doğan, “UND tarafından eğitimlerle desteklenen öğrencilerden 10 öğrenci yine bizzat UND 2. Başkanı Şerafettin Aras’ın destekleri ile Budapeşte’deki şirketinde stajlarını tamamladılar. Ülkedeki öğrencilerin genç yaşlarda Avrupa’da edindikleri tecrübeler ülkemiz lojistik sektörüne olumlu katkılar sağlayacaktır. Daha önce de birçok projenin içerisinde yer alan Mehmet Emin Horoz MTA önümüzdeki dönemde 3 tane daha proje ile bu alanda adından sıkça söz ettirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.” diye konuştu.

Liseli Lojistikçiler Avrupa Stajlarını Tamamladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.