Mansur Yavaş: Ankara’da 12 Yıl Sonra Metro Projesine Başlıyoruz

featured

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 12 yıl sonra gerçekleşecek olan metro projesinin startını vereceklerini duyurdu. Dikimevi-Mamak Metrosu için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 250 milyon Euro kredi anlaşması imzaladıklarını belirten Yavaş, projenin ihale aşamasına geldiğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin yeni metro projesiyle ilgili olarak ilk adımın atıldığını duyurdu.

Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Başkentimizde 12 yıl sonra metro projesinin startını veriyoruz. Dikimevi-Mamak Metrosu için EBRD ve AFD ile 4 yılı geri ödemesiz 12 yıl vadeli, 250 milyon Euro kredi sözleşmesini imzaladık. Proje ihale aşamasına geldi. Kısa sürede temeli atıp çalışmalara başlamayı hedefliyoruz.”

Dikimevi-Natoyolu Raylı Sistem Uzatma Hattı Projesi kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi, EBRD ve AFD ile 4 yıl geri ödemesiz olmak üzere toplamda 12 yıl vadeli finansman desteği için sözleşme imzalandı. Kredi sözleşmesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EBRD Altyapı Sektörü Türkiye-Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Sue Barrett ile AFD Fransa Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Mathilde Grammont tarafından imzalandı.

Yavaş, imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün burada kentimizin Mamak uzatma Metrosunun kredi anlaşması için bir araya geldik ve Avrupa İmar Kalkınma Bankası ve Fransız Kalkınma Ajansı ile kredi anlaşmasını imzalayacağız. Ankara’mız için hayırlı uğurlu olsun.”

“Ankara trafiği için büyük fayda sağlayacak bir proje”

EBRD Altyapı Sektörü Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Sue Barrett, şu açıklamalarda bulundu:

“Ankara’nın raylı sistemine 7,5 kilometrelik yeni bir hattın eklenmesi ve özellikle kalabalık bir bölge olan Mamak’ın şehre bağlanmasının finansmanını Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu proje, ciddi bir karbon salınımı azaltımı sağlayacak ve Ankara trafiği için büyük fayda sağlayacak. İlk projemiz otobüslerle ilgiliydi. İki proje de aslında daha yeşil ve temiz ulaşımı hedefleyen yeşil şehirler projemizin önemli adımları… Çok kısa bir sürede çok işler başardık. Başkanımıza, vizyonundan dolayı ve şehri daha iyi bir hale getirme stratejisine yönelik çabaları için teşekkür ediyoruz.”

AFD Fransa Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Mathilde Grammont da imza töreninde şunları söyledi:

“Bu proje, iklim için zararlı olan karbon salınımını azaltmanın yanı sıra yerel halkın sağlığını da etkileyen hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olacak. Ayrıca, bu proje sınırlı ulaşım imkanlarına sahip kadınların hareketliliğini artırarak toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin azaltılması üzerinde olumlu bir etkisi olacak. Umarım gelecekte daha fazla projede bir araya gelerek benzer kalitede çalışmalar yapma fırsatımız olur. Bu hedefe ulaşmak için sonsuz desteğimizi sağlayabileceğinizi bilmenizi dilerim.”

250 milyon Euro finansman desteği

Dikimevi-Natoyolu Raylı Sistem Uzatma Hattı Projesi, A1-AŞTİ-Dikimevi Ankaray Hattı’nın Ankara’nın doğusuna uzatılmasını içeren Abidinpaşa, Aşık Veysel, Tuzluçayır, General Zeki Doğan, Fahri Korutürk, Cengizhan, Akşemsettin ve Natoyolu olmak üzere 8 ayrı istasyondan oluşuyor. Projeye EBRD ve AFD’den 4 yıl geri ödemesiz toplamda 12 yıl vadeli 250 milyon Euro finansman desteği sağlandı.

Mansur Yavaş: Ankara’da 12 Yıl Sonra Metro Projesine Başlıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.