Mercedes-Benz, Modern Zamanlarda İkonik Yıldızını Taşıyor

featured

Mercedes-Benz’in ikonik üç köşeli yıldız logosu, artık toprak, su ve hava elementlerinin korunması için sürdürülebilir geleceğin vizyonunu temsil ediyor. Bu logo, markanın kara, deniz ve havada mobilite öncüsü olma vizyonunu yansıtıyor.

Bir asırdan daha uzun bir süre önce, Mercedes-Benz’in yıldızı, Gottlieb Daimler’in karada, denizde ve havada öncü olma vizyonunu temsil etmek için ortaya çıktı. Yeni bir kampanya ile ikonik yıldızın üç köşesi, sürdürülebilirlik ve CO2 nötrlüğü hedefleyen elementlerin korunmasıyla ilgili bir vizyona dönüşüyor. Toprak, su ve hava elementleri, Mercedes-Benz markasının gücünü daha da artırıyor.

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, kampanyayı şu şekilde değerlendirdi: “Mercedes yıldızı, benzersiz tarihimizi, öncü ruhumuzu ve yenilikçi gücümüzü temsil ediyor. Bu kampanya, lüks ve sürdürülebilirliğin her zaman bir arada olduğunu vurgulayarak vizyonumuzu destekliyor.”

Mercedes-Benz’in sürdürülebilir iş stratejisi hedeflerini detaylandıran eylemler kampanya kapsamında sunuluyor. Şirket, 2030 yılına kadar tüm araçlarının tamamen elektrikli olmasını ve otomobil başına CO2 ayak izini 2020’ye göre yarı yarıya azaltmayı planlıyor. Aynı zamanda, Mercedes-Benz, 2030’a kadar üretimdeki enerji ihtiyacının yüzde 70’ten fazlasını yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyor. Bu hedefe, güneş ve rüzgar enerjisi üretimini artırarak ve yenilenebilir enerji satın alma anlaşmaları yaparak ulaşmayı planlıyor.

Mercedes-Benz, “Ambition 2039” planıyla gelecekte tamamen elektrikli bir mobilite için bütünsel bir yaklaşım benimsiyor. Bu planın amacı, 2039’dan itibaren CO2 nötr olan yeni otomobillerden oluşan bir filo sunmaktır. Şirket, şimdiden tüm segmentlerde tamamen elektrikli modeller sunmaktadır ve 2025 yılından itibaren tüm yeni araç mimarilerinin tamamen elektrikli olacağını duyurmuştur. Ayrıca, 2027’ye kadar kendi küresel yüksek güçlü şarj ağını kurmayı planlamaktadır.

Mercedes-Benz’in kendi fabrikalarında araç ve batarya üretimi CO2 nötr hale gelmiştir. Şirket, çevre dostu elektrik kullanımıyla tedarikçileri de dahil olmak üzere dünya genelindeki tüm üretim tesislerinde karbon ayak izini azaltmayı hedeflemektedir. Ayrıca, satın alma süreçlerinde ve tedarik sözleşmelerinde CO2 nötrlüğünü önemli bir kriter haline getirmiştir. Mercedes-Benz’in hedefi, 2039’dan itibaren fabrikalarından sadece CO2 nötr ürünlerin çıktığı bir değer zinciri oluşturmaktır.

Mercedes-Benz, batarya ömrü döngüsünde yenilikçi bir yaklaşım sergilemektedir. Şirket, tüm elektrikli araçlar için yeniden üretilmiş bataryalar sunmaktadır. Ayrıca, kullanılamayan bataryaları ikinci bir ömürde depolama sisteminde kullanarak sürdürülebilir bir iş modeli geliştirmiştir. Mercedes-Benz, geri dönüşüm oranını yükseltmek için küresel batarya geri dönüşüm stratejisini genişletmektedir ve batarya geri dönüşümü için kendi fabrikasını kurmaktadır.

Mercedes-Benz, malzeme döngülerini kapatmak, geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını artırmak ve CO2 salınımını azaltmak için çalışmalar yürütmektedir. Şirket, geri dönüştürülmüş malzemelerin yanı sıra çeşitli yenilikçi malzemeler kullanmaktadır. Örneğin, plastik yerine geri dönüştürülmüş evsel atıklardan üretilen malzeme kullanılmaktadır. Ayrıca, çeşitli kumaşların üretiminde geri dönüştürülmüş PET şişelerden elde edilen malzemeler kullanılmaktadır. Mercedes-Benz, yenilikçi malzemelerin kullanıldığı sürdürülebilir lüksü VISION EQXX teknoloji programıyla sergilemektedir.

Mercedes-Benz, çelik tedarik zincirinde karbonsuzlaşma hedefiyle hareket etmektedir. Şirket, CO2 salınımını azaltmaya odaklanmakta ve çelik üretiminde sıfır CO2 ile elde edilen çelik kullanmayı planlamaktadır. Ayrıca, hidrojen ile üretim yaparak sıfır CO2 ile elde edilen çeliği kullanacaklarını duyurmuştur. Bu konuda H2 Green Steel’e yatırım yaparak uzmanlığını geliştirmektedir.

Mercedes-Benz, Modern Zamanlarda İkonik Yıldızını Taşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.