Mercedes’in Türkiye’deki ‘İnternetten Satışı’ İle İlgili Çarpıcı İddia: “Galericiler Bot Kullanıyor”

featured

Mercedes-Benz’in çevrimiçi satış sisteminde yaşanan sorunların, botlar tarafından kaynaklandığı iddia ediliyor. Gazeteci Emre Özpeynirci’nin yaptığı açıklama, bu iddiayı doğruluyor. Peki, gerçekten böyle bir durum mümkün mü?

Almanya merkezli otomotiv devi Mercedes-Benz, yeni satış sistemiyle uzun süredir gündemde. Bu sistem, tüketicilerin internet üzerinden araç sahibi olmalarını sağlıyor. Yani bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapar gibi, Mercedes-Benz’den de araç satın alınabiliyor. Ancak sistemin bazı aksaklıkları var. Hatta geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir haberde, yeni satış sisteminin temmuz ayında düzene gireceği konusunda bilgi vermiştik.

Şimdi ise ilginç bir gelişme yaşandı. Emre Özpeynirci’nin sosyal medya paylaşımları altında yapılan bir yorum, Mercedes-Benz’deki asıl sorunun “botlar” olduğunu iddia ediyor.

“Özel bir yazılımla araçlar otomatik olarak satın alınıyor”

Bir kullanıcının “exitus letalis” adı altında yaptığı yorum, “içeriden bilgi” olarak nitelendiriliyor ve şöyle diyor: “Burada bir hata yok. Galericiler ve diğer karaborsacılar, yazılımı kullanarak paralarını harcadılar. Kredi kartı ve diğer tüm bilgiler programda kaydediliyor. Program, sistemi sürekli tarayarak araç düştüğü anda otomatik olarak satın alıyor.”

Emre Özpeynirci, bu iddiayı doğrulayarak paylaşımında “Mercedes’in çevrimiçi satışındaki sorun bu” ifadelerini kullanıyor. Peki, gerçekten bir yazılım aracılığıyla çevrimiçi alışveriş yapılabilir mi?

Bu tür sistemler her türlü alışveriş için kullanılabilir!

Mercedes-Benz ile ilgili iddiaların gerçek olma ihtimali göz ardı edilemez. Çünkü otomatik alım-satım yapan bot yazılımlar sadece otomotiv sektöründe değil, hemen hemen tüm satış platformlarında kullanılabilir. Bu sistem özellikle BİST 100 ve Nasdaq gibi geleneksel borsaların yanı sıra, kripto para borsalarında da oldukça yaygındır. Peki bu botlar nasıl çalışır?

Geliştiriciler, hedefledikleri platforma uygun bir algoritma oluştururlar. Bu algoritma özellikle alış-satış noktalarını analiz eder. İlgilenilen varlık belirli bir alış noktasına ulaştığında, bot otomatik olarak alım yapar. Satış noktasına gelindiğinde ise tam tersi gerçekleşir. Mercedes-Benz cephesinde de durum aynı olabilir. İddia edilen program, kredi kartı bilgilerini alarak Mercedes-Benz’in stokları güncellendiği anda aracın siparişini tamamlar. Bu algoritmanın muhtemelen kredi kartı sahibinin telefonuyla iletişim halinde olduğunu söylemek de mümkündür. 3D Secure sistemiyle gelen kod, Mercedes-Benz’deki doğrulama işlemini otomatik olarak tamamlar. Böylece stokta bulunan bir araç hemen satın alınır ve stok sorunu ortaya çıkar.

Mercedes’in Türkiye’deki ‘İnternetten Satışı’ İle İlgili Çarpıcı İddia: “Galericiler Bot Kullanıyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.