Otomotiv Sektöründe Beyaz Yakalıları Geride Bırakan Kazanç Fırsatı

featured

Son yıllarda nitelikli eleman talebinin artmasıyla birlikte, otomotiv satış sonrası hizmetleri ve oto sanayi sektöründe çalışmak, eskiden çekici olmayan bir seçenekken günümüzde avantajlı bir konuma yükseldi. Oto servislerindeki çalışma şartları son 10 yılda önemli ölçüde iyileşirken, deneyimli bir boya teknisyeni aylık olarak 25 bin TL’ye kadar kazanç elde edebiliyor. RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, oto servisi çalışanlarının beyaz yakalılardan daha yüksek gelir elde ettiğini ve saygın bir mesleğe sahip olduklarını vurgulayarak, “Geçmişte ‘okumazsan sanayiye düşersin’ şeklinde yanlış bir algı vardı. Ancak bugün kendini geliştiren nitelikli oto servisi çalışanları, beyaz yakalıların kıskanacağı düzeyde kazanç sağlıyor. RS Boyasız Onarım olarak gençlere iş garantisi sunan eğitimler veriyoruz. Bu alanda eğitime olan ilgi oldukça yüksek ve sektör için rekor düzeyde katılım gerçekleşiyor. Kendini geliştirenler kendi işlerini yapabilme imkanına sahip oluyor ve aylık ortalama 100 bin TL ciro elde edebiliyor” dedi.

Otomotiv Sektöründe Ara Eleman Eksikliği Yeni Fırsatları Beraberinde Getiriyor

Otomotiv sektöründe her geçen gün derinleşen ara eleman eksikliği, yeni fırsatlar sunmaya başladı. Kurumsallaşma süreciyle birlikte çalışma şartları iyileşen satış sonrası hizmetlerinin önemli bir bileşeni olan oto servislerinde gelir seviyeleri geçmişle kıyaslandığında çok daha yüksek bir seviyeye ulaştı. RS Otomotiv Grubu, özellikle kaporta boya onarımı ve boyasız onarım teknikleri üzerine verdiği eğitimlerle gençlere iyi bir kazanç elde edebilecekleri yeni bir meslek sahibi olma imkanı sunuyor.

“Okumazsan Sanayiye Düşersin” Algısı Kırılıyor

80’li ve 90’lı yıllarda üniversite eğitimiyle beyaz yakalı olmak cazip görülürken, günümüzde oto servisi çalışanları, beyaz yakalılardan daha fazla kazanç elde ediyor. RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Geçmişte oto sanayileri ve oto servisleri cezalandırıcı bir unsur olarak nitelendirilirdi ve ‘okumazsan sanayiye düşersin’ şeklinde yanlış bir algı vardı. Bugün gelişen ekipmanlar ve iyileşen çalışma koşullarıyla oto servislerinde çalışmak çok daha rahat ve bu yanlış algı her geçen gün yıkılıyor” şeklinde konuştu. Ünaldı, “Gençlerimiz sosyalleşmek amacıyla bir kafede barista olarak çalışmayı tercih edebilirler. Ancak oto servislerinin geleceği oldukça parlak ve kendini geliştiren bir usta, kazancını 2-3 kat artırabilir, hatta ileride kendi işini kurarak önemli gelirler elde edebilir. Yeni neslin bu avantajları göz önünde bulundurmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Mesleki Eğitim Önemsenmeli, Aylık 100 Bin TL Kazanç Fırsatı Var

Üniversiteye yönlendirilen gençlerin sayısının artması ve mesleki eğitime gereken önemin verilmemesi sonucunda, mavi yakalı iş gücü eksikliği ciddi boyutlara ulaştı. Bu konuya dikkat çeken Ünal Ünaldı, “Mesleki eğitime daha fazla önem vermeliyiz. Aksi takdirde 5 yıl içinde otomobilleri onaracak ve boyayacak nitelikli ustalar bulmakta zorluk çekeceğiz. Yeni nesli bu yönde teşvik etmek istiyoruz. RS Boyasız Onarım olarak kapsamlı eğitimlerle gençlere iş garantisi sunuyoruz. Bu alandaki eğitimlere olan ilgi oldukça yüksek ve sektör için rekor düzeyde katılım sağlandı. Hatta kendini geliştiren ve deneyim kazananlar zamanla kendi işlerini kurma fırsatı elde edebiliyor, aylık ortalama 100 bin TL ciro yapabiliyor” şeklinde konuştu.

Otomotiv Sektöründe Beyaz Yakalıları Geride Bırakan Kazanç Fırsatı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.