1. Haberler
  2. Otomotiv
  3. Şarj İstasyonu Ruhsat Alım Tarihi 2023 Yazına Kadar Uzatıldı

Şarj İstasyonu Ruhsat Alım Tarihi 2023 Yazına Kadar Uzatıldı

featured

Otomotiv sektörü tüm dünyada büyük bir değişim içerisinde. Artık içten yanmalı motorlu binek otomobiller hayatımızdan yavaşça çıkıyor. Hatta Tesla gibi bazı markalar önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni elektrikli kamyonet ve tır modellerini piyasaya sürecek.

Tabii bu durum işin yalnızca bir yüzü. Diğer tarafta altyapı desteği gibi sürecin ilerlemesi için kritik öneme sahip konular var. Bu doğrultuda, bugün yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte elektrikli şarj istasyonu ruhsat alım şartı 3. kez ertelendi. Peki son tarih ne zaman?

Elektrikli otomobil şarj istasyonu için ruhsat alım şartı 2023 yazına ertelendi!

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile işyeri açma (elektrikli şarj istasyonu dahil) belgesi ruhsat alım şartı 3. kez uzatıldı. İlgili karar aynı zamanda oyun, eğlence, su, spor ve macera parkları ile teleferikler ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan iş yerleri, motorlu kara taşıtı kiralama işletmeleri ve her türlü motorlu araç testi ve incelemesi yapan ekspertiz yerlerini de kapsıyor.

Bu düzenleme ile birlikte uyum için verilen ve halihazırda 2 kez uzatılmış olan süre bir kez daha ileri tarihe alındı. Orijinal karar içerisinde yer alan 31.07.2022 tarihi ise 31.07.2023 olarak değiştirildi. Dolayısıyla elektrikli otomobil şarj istasyonları için yatırım yapan kişiler bu ek süreden faydalanabilecek. Ayrıca geçmişe dönük istasyonların da tamamının ruhsatlandırılacağı açıklandı.

Şu anda halihazırda bu işe yatırım yapan 30 büyük şirket bulunuyor. Toplamda ise istasyon satısı 4 bine ulaşmış durumda. 2030 yılına gelene kadar ise bu sayının 200 bin seviyesine kadar çıkartılması hedefleniyor.

Eşarj şarj istasyonu fiyatları

Tarife Fiyat
22 kVA’a kadar tüm AC soketler 6 TL / kWh
60 kW’a kadar tüm DC soketler 6.50 TL / kWh
Diğer Tüm DC soketler 7 TL / kWh

ZES şarj istasyonu fiyatları

Tarife Fiyat
AC Tip 2 soketler 6 TL / kWh
DC CCS 7.5 TL / kWh
DC CHAdeMO 7.5 TL / kWh
Şarj İstasyonu Ruhsat Alım Tarihi 2023 Yazına Kadar Uzatıldı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.