1. Haberler
  2. Aktüel
  3. Servis Araçları Lastik Bakımını İhmal Etmemeli

Servis Araçları Lastik Bakımını İhmal Etmemeli

featured

Okulların başlamasıyla birlikte servis araçları da trafiğe çıkıyor. Trafik güvenliği için lastik seçimi olduğu kadar bakımının da önemine dikkat çeken Continental, servis araçları için kritik öneme sahip tavsiyelerde bulundu.

Lastik kontrolünde dikkat edilmesi gerekenler:

Tüm araçlarda olduğu gibi servis araçlarında da lastik hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Servis araçları gün içinde sürekli yol kat ettiği için hava basıncı kontrolünün daha sık yapılması gerekiyor.

Diş derinliği: Servis araçları gün içinde fazlaca dur kalk yaptıkları için lastiklerdeki aşınma ve yıpranma standart binek araçlara göre daha fazla oluyor. Servis araçlarının diş derinliğinin ayda bir kontrol edilmesi öneriliyor.

Bozuk yollar nedeniyle servis araçlarının ön düzen ayarı kolay ve hızlı biçimde bozulabiliyor. Usta şoförlerin bile kolay kolay anlayamayacağı dingil genişlik ayarındaki sorunların tespiti için tam donanımlı bayilerin kontrol etmesi öneriliyor.

Servis araçlarında lastiklerin yerleri sık sık değiştirilebiliyor. Lastiklerin yeri her değiştirildiğinde güvenlik için balans ayarının kontrol edilmesi gerekiyor. Balans ayarı hem yolcuların rahat seyahat etmesine yardımcı oluyor hem de lastiklerin erken aşınmasının da önüne geçiyor.

Özellikle yük ve yolcu taşıyan araçlarda lastiklerin üzerine binen yüksek basınç ve araçların yolcu indirme sırasında kaldırıma fazla yanaşmaları nedeniyle subaplarda aşınma meydana geliyor. Lastik kontrolü sırasında subapların da incelenmesi büyük önem taşıyor.

Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamıyor. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal karışımlar sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman veriyor. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 dereceye düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gerekli. Kış lastiklerini seçerken de orijinal ebatlara uyulması tavsiye ediliyor.

Servis Araçları Lastik Bakımını İhmal Etmemeli
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.