Sıfır Araç Satışında Aksesuar Cezası: 17.8 Milyon TL

featured

Otomotiv sektöründe bayilerin sıfır araç satışında liste dışı olarak elden para talep etmesi ve aksesuar satışına zorlaması şikayetlerini değerlendiren Ticaret Bakanlığı, bu konuda ilk kez bir ceza verdi. Liste dışı ödemeler alan bayilere yönelik cezalar da uygulanmaya başlandı.

Ticaret Bakanlığı, stokçuluğun önüne geçmek amacıyla sıfır araç satışında 6 ay ve 6 bin kilometre koşulları getirmişti. Bu kuralları ihlal etmeye çalışanlara bugüne kadar toplamda 35 milyon 110 bin TL para cezası kesildi.

Bakanlık, kamuoyunda dile getirilen sıfır araç satışında liste dışı olarak elden para talep etme ve aksesuar satışına zorlama gibi şikayetleri de değerlendirdi ve bu konuda Adana’da bir firmaya ilk cezasını verdi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre, iki ayrı müşteriyi aksesuar almaya zorlayan bir bayiye 17 milyon 834 bin TL idari para cezası uygulandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, otomobil yetkili bayilerinin düzenlemelere uygun hareket etmemesi durumunda ağır idari para cezaları ve diğer yaptırımlarla karşılaşacakları vurgulandı.

Sıfır Araç Satışında Aksesuar Cezası: 17.8 Milyon TL

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.