1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Taşımacılık Endüstrisi Alternatif Yakıt Altyapısını Yakından İzliyor

Taşımacılık Endüstrisi Alternatif Yakıt Altyapısını Yakından İzliyor

featured

Uluslararası Taşımacılık Birliği (IRU), Avrupa Konseyi, Komisyon ve Parlamento arasında varılan alternatif yakıt altyapı yönetmeliği (AFIR) konusundaki geçici anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

AFIR anlaşması, Avrupa’dan geçen trans-Avrupa ulaşım (TEN-T) ağındaki, güvenli ve emniyetli park alanlarında, kentsel birleşme noktalarında elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçlar için alternatif yakıt altyapısının geliştirilmesine ve ağın kullanılabilirliği hakkında bilgileri içeriyor.

Elektrik şarj altyapısı

Anlaşmaya göre, 2025 yılı sonuna kadar TEN-T ağının tüm uzunluğunun yüzde 15’inde her 120 km’de bir ağır hizmet araçlarına elektrikli şarj altyapısı kurulması öngörülürken 2025’ten sonra mesafe çekirdek ağda 60 km ve kapsamlı ağda 100 km de bir altyapı kurulması hedefleniyor.

IRU, Konsey tarafından başlangıçta teklif edildiği gibi 2027 hedefinin yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıkarılmasını ve 2030 için kesin yüzde 100 kapsama hedefini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

IRU AB Avukatlık Direktörü Raluca Marian, yaptığı açıklamada 2025’te elektrik şarj altyapısı için yüzde 15 hedefinin amacına hizmet etmeyecek eksik bir kapsam anlamına geldiğini vurgulayarak, “Yasa koyucuların 2030’dan itibaren AB’nin ağır ticari araç filosunun maddi elektrifikasyonunu desteklemeye kararlı oldukları sonucuna varabiliriz. O zaman, özellikle orta ve uzun mesafeli operasyonlar için ciddi bir elektrikli araç alımı olasılığı hakkında konuşabiliriz.”

Marian, “Ek bir zorluk da şarj altyapısının, sürekli çalışmayı sağlamak için yeterli güç olmadan tam olarak işe yaramayacak olması… Ne yazık ki, denklemin elektrik şebekesi bileşeni AFIR’de çözülmüyor” dedi. Marian sözlerine şöyle devam etti: “Güvenli park alanlarında elektrikli şarj altyapısı için yüksek düzeyde bir istek görmek güzel. AB’de park yerlerinin sayısı artarsa bu daha anlamlı hale gelecektir. Ne yazık ki, Üye Devletlerin TEN-T kurallarının gözden geçirilmesini destekleme taahhüdüne dair olumlu işaretler görmüyoruz.”

Hidrojen altyapısı 2027’de şekillenecek

Avrupa Parlamentosu’nun hidrojen yakıt ikmal altyapısının konuşlandırılması için son tarihi 2027’nin sonuna kadar belirleme önerisi, müzakereler sırasında değiştirildi. Bunun yerine, Üye Devletler, 2027’de hazırlanacak bir plana göre, 2030 yılına kadar hidrojen yakıt ikmali altyapısını uygulamaya hazır olacaklar.

IRU’nun taşımacılık sektörüne seçenekler sağlamak için elektrik şarjı ve hidrojen yakıt ikmali altyapısının konuşlandırma tarihinin mümkün olduğunca yakın olması için çağrıda bulunduğunu kaydeden Raluca Marian, “Ne yazık ki, bunu kaçırılmış bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

Taşımacılık Endüstrisi Alternatif Yakıt Altyapısını Yakından İzliyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.