1. Haberler
  2. Aktüel
  3. Uber, Türkiye’de Taksi Uygulaması ile Yola Devam Ediyor

Uber, Türkiye’de Taksi Uygulaması ile Yola Devam Ediyor

featured

Yargıtay, Uber’in mobil uygulama ve internet sitesi üzerinden taksi hizmetlerinin devam etmesine ilişkin kararı onadı.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Uber’in Türkiye’deki hizmetinin devamına karar verdi. Uber 2014 ve 2019 yılları arasında Türkiye’de UberXL (siyah minivanlar) ve UberTaksi olmak üzere iki farklı ürün ile kullanıcılarına aracılık hizmeti veriyordu. 2019 yılında taşımacılık hizmeti ile ilgili gelen regülasyonlar sebebiyle UberXL hizmetini sona erdirmişti.

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi (ilk derece mahkemesi) 16.10.2019 tarihinde Uber’in bu iki hizmetinin de durdurulmasına karar vermesi ve Uber’in bu kararı istinaf etmesi üzerine, İstanbul 13. Bölge Adliye Mahkemesi 11.12.2020 tarihinde Uber’in istinaf taleplerini kısmen kabul ederek Uber’e Türkiye’de uygulanan erişim engelini kaldırmış ve taksi hizmetinin kullanıma açılması kararını verdi.

Yargıtay 23.01.2023 tarihinde vermiş olduğu karar ile, Uber’in lehine olan söz konusu bu kararı onadı ve Uber açısından son derece olumlu olan bu karar, Uber uygulamasına veya Uber Taksi hizmetine herhangi bir engelleme getirmemesi anlamını taşıyor.

Uber, Türkiye’de faaliyete 2014 yılında başladı ve kısa sürede hem İstanbullular hem de turistler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Şu anda Türkiye’de toplam 9 şehirde Uber Taksi hizmeti ile faaliyet gösteriliyor. Uber Sarı Taksi hizmeti İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Mersin, Kayseri ve Hatay’da; Uber Sarı Taksi ile birlikte Turkuaz Taksi, Siyah Taksi ve Uber Kurye hizmetleri İstanbul’da aktif olarak kullanılabiliyor.

Uber, Türkiye’de Taksi Uygulaması ile Yola Devam Ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.