Ucuz İkinci El Otomobil İthalatıyla İlgili Ticaret Bakanlığı Açıklaması

featured

Ticaret Bakanlığı, ucuz ikinci el otomobil ithalatıyla ilgili sonunda açıklama yaptı. Merak edilen konu olan ikinci el otomobil ithalatı ne zaman başlayacak? İthalat süreci nasıl ilerleyecek? İşte ayrıntılar…

Ticaret Bakanlığı’nın önderliğinde, ikinci el otomobil ithalatıyla ilgili sonunda bir açıklama yapıldı. Son zamanlarda gündemi meşgul eden ve merak edilen ucuz ikinci el ithal otomobillerin durumu netleşiyor. Peki, ikinci el otomobil ithalatı gerçekten başlayacak mı? Satışları ne zaman başlayacak? İşte tüm detaylar…

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el otomobil ithalatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Son 2 yılda özellikle Türkiye’de otomobil piyasasının hareketlendiğini ifade eden Bakan Bolat, artan kur ve vergi oranları, fırsatçı galeriler, sıfır otomobil stokçuları ve çip krizi gibi faktörlerin sıfır otomobil fiyatlarını tavan yaptırdığını belirtti. Bu durumu fırsata çeviren bazı kişilerin sıfır otomobilleri stoklamaya başladığını ve fahiş fiyatlarla satışa çıkardıklarını dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı ve hükümetin bu konuda önlemler aldığını ve fırsatçı bayiler ve galerilerin tespit edilerek cezai işlemlere tabi tutulduğunu belirten Bakan Bolat, ikinci el otomobil ithalatına da değindi.

Bakan’ın açıklamasına göre, şu anda ikinci el piyasasının durgun olduğunu ifade etti. Alınan önlemlerin etkili olduğunu ve otomobil satışlarının azaldığını belirten Bakan Bolat, fiyatların normale dönmesinin beklendiğini ve bu nedenle şu anda ikinci el otomobil ithalatının gündemde olmadığını belirtti.

Ayrıca, otomotiv ithalatında geçen yıla göre yüzde 75 artış olduğunu ve geçen yılın aynı dönemine göre 11 milyar dolarlık bir artış olduğunu belirten Bakan Bolat, fahiş fiyat artışı ve stokçulukla kararlı bir şekilde mücadele ettiklerini, saha denetimlerini kesintisiz sürdürdüklerini ve fahiş fiyat artışı ya da stokçuluk yapan 1.920 işletmeye toplamda 198,2 milyon TL para cezası uygulandığını da ifade etti.

Ucuz İkinci El Otomobil İthalatıyla İlgili Ticaret Bakanlığı Açıklaması

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.