UTİKAD, 2023’ü Değerlendirdi ve 2024 Öngörülerini Paylaştı

featured

Lojistik sektörünün öncü derneği UTİKAD, 10 Ocak 2024’te RadissonBlu Şişli Hotel’de düzenlediği basın toplantısı ile 2023 yılını değerlendirdi ve 2024 yılına dair öngörülerini paylaştı. UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgehan Engin’in başkanlık ettiği toplantıya sektör temsilcileri, basın mensupları ve FIATA Başkanı Turgut Erkeskin gibi önemli isimler katıldı.

Jeopolitik Krizler ve Doğal Afetler Sektörü Etkiliyor

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgehan Engin, 2023 yılının sektör için önemli gelişmelere sahne olduğunu belirtirken, özellikle 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi sonrasında lojistik koordinasyon faaliyetlerinin öneminin arttığını vurguladı. Devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail-Filistin çatışmasının sektöre olumsuz etkilerine de değinen Engin, jeopolitik krizlerin sektörü daha dayanıklı hale getirecek tedbirler alınmasına sebep olduğunu ifade etti.

Süveyş Kanalı Krizi ve Navlun Maliyetleri

2023 yılında ortaya çıkan Kızıldeniz’deki güvenlik endişeleri nedeniyle deniz taşımacılığı şirketlerinin Süveyş Kanalı’ndan geçişlerini durdurması ve rotalarını değiştirmesi, başkanın belirttiğine göre navlun maliyetlerini ve teslimat sürelerini artırdı. UTİKAD, bu süreci yakından takip ettiğini belirterek tarafları bilgilendirmeye devam edeceğini açıkladı.

Sektörel Eğitim ve Çalışmalar

Başkan Engin, 2023’te UTİKAD’ın sektörel eğitimlere odaklandığını belirterek 9 Kasım’da düzenlenen Taşıma İşleri Organizatörlüğü çalıştayında mesleki yeterliliklere dair düzenlemelerin istişare edildiğini ifade etti. Ayrıca, UTİKAD’ın İthalat Kontrol Sistemi uygulamasına yönelik farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği seminerlere ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesi’nde aktif rol aldığını paylaştı.

2024 Beklentileri ve Odak Noktaları

Toplantıda 2024 yılına dair beklentiler de değerlendirildi. Başkan Engin, “Sektörümüzün geleceğine dair öngörülerimize göre, 2024 yılında daha etkin ve sürdürülebilir lojistik çözümleri sunmaya odaklanarak, küresel gelişmeleri yakından takip ederek sektörümüzü en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

UTİKAD, 2023’ü Değerlendirdi ve 2024 Öngörülerini Paylaştı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.