Yapay Zekalı Lojistik OSB

featured

Doğu Marmara Lojistik ve Bilişim Teknolojileri ve Üretim İhtisas OSB (Lojistik OSB), yapay zekâ teknolojileriyle kurgulanacak. Tüm sektörlerin ihtiyacı olan depolama ve lojistik transfer işlerini kolaylaştıracak.

Sektörlerin kümelendiği bölgeler ile verimli çalışma alanları oluşturulması fikrinden hareketle kurulması planlanan Doğu Marmara Lojistik ve Bilişim Teknolojileri ve Üretim İhtisas OSB, bölgenin önemli bir ihtiyacına yanıt verecek. Sakarya Ferizli Bölgesi Doğu Marmara Lojistik ve Bilişim Teknolojileri ve Üretim İhtisas OSB (Lojistik OSB), bilişim ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların daha nezih ortamlarda üretim yapabilmesi, çalışanların işine uygun fiziki ortamlar hazırlayabilmesi, yazılım ürünlerini geliştirebilmesi, e-ticaret, AR-GE ve eğitim faaliyetlerinin yapılabilmesi için, daha büyük metrajlarda alan kullanımı sağlanması amacıyla hayata geçirilecek. Bilişim ve yazılım ürünlerinin, teknoloji ve hizmetlerin üretileceği, çevreye duyarlı yenilikçi üretim metotlarının uygulanacağı OSB’de yer almak isteyen sanayiciler, ön talepte bulunmaya başladı.

ORTAK AKIL ÜRÜNÜ

Lojistik OSB’yi kurmak amacıyla faaliyet gösteren Lojistik Bilişim Teknolojileri ve Üretim Sanayicileri Derneğinin Başkanı Tuncay Engel, OSB kurulum sürecinde nasıl bir vizyon çizdikleri hakkında bilgi verdi. Kuruluş sürecinde şehrin dinamikleri, sanayi durumunun incelenmesi, Sakarya Sanayi Ticaret Odası ve Valilik ile birlikte OSB’nin kuruluş çizgisini belirlediklerini anlatan Engel, “Bu yapılanmaya, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımızın görüşü ve desteği ile teknoloji ve yapay zekâ birimi de katıldı” dedi. Lojistiğin, kendisini IT, yazılım, depolama gibi altyapı gerektiren alanlarda da kanıtlaması gerektiğini belirten Engel, “Bölgede ciddi bir lojistik sahaya ihtiyaç var, çünkü böyle bir üssümüz yok. Trenin gireceği, limana yakın bir bölge şart. Ürünlerin sağlıklı iletimi çok önemli” görüşünü ifade etti.

TEKNOLOJİK DETAYLAR EKLENECEK

Kent dinamiklerinin kuruluş süreci üzerindeki etkilerini anlatan Engel, Sakarya’da 7 OSB, OSB’lerdeki yüzlerce fabrika ve OSB dışındaki büyük ölçekli pek çok fabrikanın Lojistik OSB’yi aktif ve pozitif olarak etkilediğini kaydetti. Engel, “Lojistik OSB’de kurulacak olan lojistik depoları bir plan ölçüsünde yapılacak. Bu plana demiryolu, karayolu, denizyolu konteynerleri ve maksimum depo kullanımı için gerekli teknolojik detaylar eklenecek. Ayrıca sosyal donatı alanlarımız da olacak. Yürüyüş parkları, dinlenme parkları, restoran, kafeterya, ibadet merkezleri, konferans salonları, kütüphane, teknolojik görsel ve teknoloji uygulama alanları gibi sosyal tesisler OSB’mizde yer alacak” diye konuştu.

210 HEKTARLIK ALAN

Tuncay Engel, Lojistik OSB büyüklüğünün 210 hektar olacağını, burada toplamda 110 firmanın lojistik ve bilişim alanında faaliyet göstereceğini söyledi. OSB’de 3 bin ila 3 bin 500 arası personele istihdam sağlanması planlandığını ifade eden Engel, “Bölgemizdeki bulunan OSB’lerin içindeki müteşebbis firmaların çoğunun üretmiş olduğu ürünlerin lojistik depolama ve sevkiyatları için uygun alanları mevcut olmadığı için, buna istinaden şehrimizdeki sanayicilerin lojistik ve depolama sorunlarını çözmek amacıyla OSB’mizi kuracağız” dedi.

YENİ TEKNİKLER KULLANILACAK

Lojistik OSB’nin kentin sanayi ekosistemine önemli katkılar sunacağını vurgulayan Engel, üretilen ürünlerin depolama, kara, deniz, hava ve demiryolu ile lojistik sevkiyatları akışkanlığını bir noktadan toplayıp birçok noktaya dağılımı sayesinde sanayicinin yükünü hafifleteceklerini dile getirdi. Engel, “Üretim yapan tüm sektörlerin ihtiyacı olan depolama ve lojistik transfer işlerini kolaylaştıracağız. Lojistik OSB’de yenilikçi teknikler ve uygulamaları hayata geçireceğiz. Dikey depolama, hareketli bantlı sistem kullanımı, yapay zekâ ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanacağız” bilgisini verdi.

ŞEHİRLERİ KİRLİLİKTEN KURTARACAK

Lojistik Bilişim Teknolojileri ve Üretim Sanayicileri Derneğinin Başkanı Tuncay Engel, kurulacak OSB’nin, ürünü depoya koy-depodan al usulü olmayacağını, yatırım ve yapay zekâ üsleri de içereceğini söyledi. Lojistik OSB gibi yapılarla şehirlerin kirlilikten de kurtulacağını dile getiren Engel, Kuzey Marmara Otoyolu’na 15, Karasu Limanı’na 25 dakika mesafede olacak alanın Ferizli tarafında olduğunu kaydetti. Engel, “OSB dosyamızı Bakanlığa sunduk. Bu yatırımı yapmadaki en büyük etken, Türkiye’nin muazzam jeopolitik konumudur. Fabrika sahiplerinin talepleri bizler için çok önemli. Yapay zekâ üssü de dahil, kapsamlı bir lojistik üssünü aktif hale getireceğiz” dedi.

UZMANLARLA GÖRÜŞÜLDÜ

Dijital altyapıyı yapay zekâ ve yazılım uzmanlarıyla görüşerek kurguladıklarını aktaran Engel, “Yapay zekâyı nasıl daha faal hale getireceğimizi konuşuyoruz. Çünkü işin yüzde 25’i ciddi yazılım gerektiriyor. Yapay zekâyı özellikle ön plana çıkarıyorlar artık. Biz de bu sektördeki arkadaşlarımızın önünü açmak istiyoruz” diye konuştu. Engel, son olarak işi realiteye dökme kavramına eğildiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Yüzde 25 yapay zekâ, yüzde 25 yazılım ve yüzde 25 insan prensibini benimsiyoruz. Yapay zekânın, yazılım ve lojistikçilerle birlikte olmasını hedefliyoruz. Ayrıca, gençlerimizin teknolojiye olan ilgisi, işlerimizi de kolaylaştıracak. Onları yeni nesli teknolojiyle ilgili alanlara çekeceğiz. Bir eğitim üssü düşünüyoruz. Devletimiz açısından daha sağlıklı olacağı düşüncesindeyiz.”

KOLLAR SIVANDI

Tuncay Engel, Sakarya gibi potansiyel üretim üssü olan bir şehre yakışacak bir projeye imza attıklarını belirterek, “Lojistik sektörü bacasız sanayi olarak adlandırılıyor ve üreticiden tüketiciye giden yolda hizmet sektörünün temelini oluşturuyor. Buraya yapılan yatırımlar ve üretimin artması lojistik altyapının da gerekliliğini beraberinde getiriyor. Bakanlığımızın desteği ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile OSB’mizin hizmete girmesi için kolları sıvadık ve çalışmalara başladık. Sektör açısından çok ses getirecek bu projenin tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Yapay Zekalı Lojistik OSB

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.