1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Acer, Sürdürülebilirlik için Tedarik ve Lojistik Süreçlerini Yeniden Planlıyor

Acer, Sürdürülebilirlik için Tedarik ve Lojistik Süreçlerini Yeniden Planlıyor

featured

Acer yaptığı açıklamayla çevre sorunlarının tüm dünya için giderek daha acil hale geldiği günümüzde, daha fazla iş ortağını ve tedarikçiyi, çevreye zararlı etkileri azaltmak için güçlerini birleştirmeye ve döngüsel bir ekonomiye geçiş yaparak değerli kaynakları korumaya davet ettiğini duyurdu.

Acer 2021’de çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) taahhüdüyle Earthion programını başlattı ve başta enerji olmak üzere, ürün ve ambalaj tasarımı, üretim, lojistik ve geri dönüşüm konularına odaklanarak çevre dostu girişimleri tedarik zinciri ekosistemine dahil etmek için tedarikçiler ve iş ortakları ile yakın bir şekilde çalışmaya başladı. Ürün tasarımından üretime kadar bu süreçlerin arkasındaki çevresel etkilerin farkında olan Acer, Earthion projesinin arkasındaki itici gücün her üyenin karşılıklı iş birliğinin çevre üzerinde etkili bir şekilde olumlu bir etki yaratabileceğine olan inancı olduğunun altını çiziyor.

Acer bu çabalarının bir sonucu olarak müşterilerine daha çevreci seçenekler sunmak için çevreye duyarlı cihaz serisi Vero ürün ailesini 2021’de piyasaya sürdü. Çevre dostu ve geri dönüştürülmüş malzemelerin bir araya geldiği Vero serisi, malzeme tüketimi ve genel atığı azaltarak cihazların kullanım ömürlerini uzatmak üzere tasarlandı.

Sorumlu Üretim ve Lojistik Sistemleri

Üretim süreçlerinin çevre üzerindeki etkileriyle mücadele etmek için Acer, atık yönetim sistemlerini geliştirmek için iş ortakları Compal ve Quanta ile iş birliğini hızlandırdı. Acer, üretim hattında plastik poşet kullanımını azaltmaktan tedarikçilerin üretim sistemine sürdürülebilirliğe yönelik değişiklikleri dahil etmeye kadar, daha sorumlu üretim ve lojistik süreçleri oluşturmak için ortakları ve tedarikçileriyle birlikte çalışıyor.

Palet paketleme sürecinde kullanılan fazla güvenlik bandının ortadan kaldırılması, lojistik sisteminde geri dönüştürülemeyen atıkların azaltılmasına yardımcı olmak için yapılan değişikliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Paket güvenlik seviyelerini doğrulamak için yapılan test ve değerlendirmelerden sonra Acer, 2023’te Londra – New York arası yaklaşık mesafe olan yaklaşık 5 bin 500 km’lik bant tasarrufu sağlaması beklenen monitör sevkiyatlarından gereksiz güvenlik bantlarını çıkarmayı başardı.

Ulaşım karbon ayak izini hesaplayan sistemi dünya çapında uygulayacak

Acer’ın taşımacılık faaliyetleri için geliştirdiği karbon hesaplama sistemi, özellikle yük taşımacılığı ve lojistik endüstrilerinin küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %10’una katkıda bulunduğundan, şirketin yeşil enerji vizyonu doğrultusunda attığı kritik adımlardan bir diğeri oldu. Acer’ın ulaşımdan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını ölçmek ve raporlamak için birleşik bir yaklaşım sunduğu bu sistemin dünya çapında uygulanması ön görülüyor.

Hedef: 2035’e kadar %100 Yenilenebilir Enerji Kaynağı

Acer Grubu RE100 girişimine 2021’de katıldı ve 2035’e kadar %100 yenilenebilir enerji kaynağı sağlama sözü verdi. “Earthion” platformunu başlatmanın ve CDP’nin küresel bilgilendirme sistemini benimsemenin yanı sıra, Acer operasyonları 2011 gibi erken bir tarihte yeşil enerji kullanmaya başladı. Şirket bazı noktalarda kendi enerjisini üretmek için güneş panelleri kuruyor. 2020 yıl sonu itibarıyla dünya çapında 30’dan fazla ülkedeki Acer ofisleri %100 yenilenebilir enerji kullanırken, Acer Grubu tarafından kullanılan enerjinin %45’inin yenilenebilir olması dikkat çekiyor.

Acer, Sürdürülebilirlik için Tedarik ve Lojistik Süreçlerini Yeniden Planlıyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.