Ağırlıklı Olarak Otomotiv Sektöründe Olmak Üzere, 60 Ürün İçin Gümrük Vergisi Askıya Alındı

featured

Yeni İthalat Rejimi Kararı ile değişiklik yapıldı ve otomobil üretiminde kullanılan ürünler ile kimyasal maddelerden oluşan 60 yeni madde listeye eklenmiş oldu.

Gümrük vergisi askıya alınan ürünleri gösteren V sayılı liste, İthalat Rejimi Kararı’nda yapılan değişiklikle güncellendi. Bu değişiklik, 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Toplamda 60 yeni madde, listenin bir kısmını kimyasal maddeler ve bir kısmını ise otomobil üretiminde kullanılan ürünler oluşturuyor.

Otomotiv sektörüyle ilgili olarak gümrük vergisi askıya alınan maddeler arasında, asenkron cer motoru, elektronik süspansiyon kontrol ünitesi, klima sistemi için kauçuk boru, gaz akış kontrol kanatları, gaz akış kanal genişliğini sabitleme diski, şanzıman soğutucu için alüminyum blok gibi ürünler bulunmaktadır.

Askıya Alma Sistemi kapsamına alınan bir ürüne, 5 yıl boyunca gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaktadır. Bu sürenin sona ermesiyle birlikte askıya alma durumu tekrar gözden geçirilebilir ve uygulama sonlandırılabilir.

Konu ile ilgili Resmi Gazete Kararı
Ağırlıklı Olarak Otomotiv Sektöründe Olmak Üzere, 60 Ürün İçin Gümrük Vergisi Askıya Alındı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.