Anadolu Isuzu, Otonom Sürüş Teknolojileriyle Donattığı Yeni Otobüslerini Test Ediyor

featured

Türkiye’nin önde gelen ticari araç markası Anadolu Isuzu, otonom sürüş teknolojilerini geliştirme çalışmalarında önemli bir aşamaya ulaştı. Açık kaynak teknolojilerini kullanarak geliştirilen çözümler, Anadolu Isuzu’nun yeni nesil midibüs ve otobüslerini tamamen otonom sürüşe hazır hale getiriyor.

Anadolu Isuzu, otonom sürüş teknolojileri alanındaki çalışmalarını Leo Drive girişimiyle işbirliği yaparak sürdürüyor. Bu işbirliği kapsamında Anadolu Isuzu Ar-Ge ekibi, otonom sürüş teknolojileri konusunda uzmanlaşmış Leo Drive’ın ölçeklenebilir ve güvenilir yazılım, donanım ve algoritma çözümlerini kullanıyor.

Leo Drive ile yapılan işbirliği sonucunda, Anadolu Isuzu 8 metrelik tam elektrikli otobüsü Novociti Volt’u sürücüsüz bir araç platformuna dönüştürdü. Novociti Volt, ileri teknolojili LiDAR kameralar, sensörler, özel işlemciler ve bağlantılı sürüş sistemleriyle donatılarak yolculu ve yolcusuz senaryolarda birçok test gerçekleştirildi.

Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde yapılan test sürüşleri, elde edilen verilerin otonom sürüş çözümünün geliştirilmesinde kullanılmasını sağladı. 3. seviye otonom araç olarak kabul edilen Novociti Volt, farklı trafik koşullarında yol işaretlerine ve trafik ışıklarına uyum sağlayarak karşıdan karşıya geçen yayalarla ve diğer araçlarla güvenli bir şekilde uyumlu sürüş yeteneği sergiledi.

Bu başarılı proje, kar amacı gütmeyen Autoware Foundation ile işbirliği içinde yürütülüyor. Autoware, açık kaynak tabanlı çözümleri destekleyen ve herkes için otonom sürüş teknolojisi sağlamayı hedefleyen bir organizasyondur.

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Anadolu Isuzu olarak ticari araçlar alanında uzmanlığımız ve yenilikçi yaklaşımımızla sektörümüze öncülük etmeye devam ediyoruz. Elektrikli araçlarımızın yanı sıra otonom sürüş teknolojileri alanındaki çalışmalarımızla da dikkat çekiyoruz. Açık kaynak teknolojilerini kullanarak gerçekleştirdiğimiz bu proje, yenilikçi, sürdürülebilir, güvenli ve konforlu araçlar üretme vizyonumuzun önemli bir parçasını oluşturuyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için hazır durumdayız.”

Anadolu Isuzu, Otonom Sürüş Teknolojileriyle Donattığı Yeni Otobüslerini Test Ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.