Atlasglobal’in İflası Yargıdan Döndü

featured

Türkiye’nin köklü hava yolu şirketlerinden Atlasglobal, geçtiğimiz yıl resmen iflas etmişti. İstinaf Mahkemesi’ne taşınan iflas kararıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Atlasglobal (Atlasjet Havacılık A.Ş.) pandemi öncesi, şirketin sahibi Ali Murat Ersoy tarafından 13 Şubat 2020 tarihinde iflas için başvurmuştu. Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, 17 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşen duruşmada, Atlasjet Havacılık A.Ş.’nin iflasına karar verdi. İflas kararı daha sonra müdahiller tarafından istinaf mahkemesine taşındı.

“YÖNETİM KURULU TARAFINDAN ALINMIŞ BİR KARARA RASTLANMADI”

İflasa ilişkin dosyaları inceleyen mahkeme heyeti, Türk Ticaret Kanunu’nun 376/3. Maddesi gereğince şirket yönetim kurulunca şirket iflasının istenmesi yönünde bir karar bulunması gerektiğini ancak dosya kapsamında ve UYAP’ta böyle bir karara rastlanmadığı gerekçesiyle Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2020/135 Esas, 2021/528 karar, 17/06/2021 tarihli kararının kaldırılmasına hükmetti.

İstinaf mahkemesi, dosyanın karara uygun şekilde yargılama yapılmak ve yeniden bir karar verilmek üzere tekrardan ticaret mahkemesine iadesine hüküm verdi.

İstinaf mahkemesinin kararı sonrasında 17 Haziran 2021 tarihinde Atlasjet Havacılık A.Ş. için verilen iflas kararı böylece bozulmuş oldu.

Atlasglobal’in İflası Yargıdan Döndü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.