1. Haberler
  2. Aktüel
  3. TIR Şoförlerine Kaptan Konforu Geliyor

TIR Şoförlerine Kaptan Konforu Geliyor

featured

Başta TIR’lar olmak üzere ticari karayolu taşımacılığında yeterli şoför bulunamaması, dış ticareti etkileyecek duruma geldi. Sorunun çözümü için harekete geçen ihracatçı ve nakliyeciler, uzun yol şoförlerinin şartlarını iyileştirmek için bir dizi düzenleme üzerinde anlaştı. Buna göre, yükleme ve boşaltma faaliyetlerinde sürücüler yalnızca gözetmenlik yapacak, başka sorumluluğu olmayacak. Yükleme ve boşaltma alanlarında sürücülerin konforu ve güvenliği için AB standartlarına uygun TIR alanları sağlanacak, sürücülerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tesisler yer alacak.

Son dönemde uluslararası nakliye sürücülerinin istihdamında yaşanan kriz, dış ticareti etkileyecek duruma gelirken, başta TIR’lar olmak üzere yeterli sayıda şoför bulunmaması, tedarik zincirinde de sekteye neden oldu. Bunun üzerine, uluslararası taşımacılıkta yer alacak sürücü sorununun çözümü için gönderici, nakliyeci ve yük sahibinin yükümlülüğünde konularla ilgili düzenlemeye gidilmesine karar verildi.

GÖZETLEMEKLE SINIRLI

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu, Küresel Nakliyeciler Birliği, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), sürücülere yönelik çalışma koşullarının iyileştirilmesi için hazırladığı “iyi niyet bildirimi”ne göre; gönderici, nakliyeci, yük sahiplerinin yükleme ve boşaltma faaliyetlerinde, sürücüler yalnızca gözetmenlik yapacak. Başka bir sorumlukları olmayacak. Gönderici veya alıcının sorumluluğunda olan idari ve gümrük işlemleri ile yükleme-boşaltma işlemleri için gerekli tüm prosedür, önceden yerine getirilecek. Sürücüler bu prosedürler nedeniyle vakit kaybetmeyecek.

AB STANDARTINDA TESİS

Yükleme ve boşaltma alanlarında sürücülerin konforu ve güvenliği için AB standartlarına uygun, güvenli ve emniyetli TIR alanları sağlanacak. Sürücülerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tesisler olacak. Yükleme ve boşaltma sırasında emniyet ve güvenli sağlamak için sürücülerin süreci izlemesine ve tavsiyede bulunmasına izin verilecek.

SAYGINLIK GÖSTERİLMELİ

İyi niyet bildirimi metninde, “Uluslararası taşımacılıkla ilgili yükleme, boşaltma ve taşıma faaliyetlerinde görev alan tüm taraflar arasında saygılı ve ayrımcı olmayan bir iletişim kurulacağı” ifadeleri yer aldı.

TIR Şoförlerine Kaptan Konforu Geliyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.