KOBİ’ler, Güler Yüzlü Hizmetten Memnuniyet Duyuyor

featured

Dağıtım ve teslimat sektörünün yenilikçi markası Sendeo, Dünya KOBİ Günü kapsamında gerçekleştirdiği bir araştırmada, KOBİ’lerin beklentilerini inceledi ve ortaya çıkan sonuçları paylaştı.

Koç Topluluğu’na ait olan Sendeo, geçen yıl gerçekleştirdiği KOBİ araştırmasının ardından bu yıl da KOBİ’lerin beklentilerini anlamak amacıyla bir araştırma yapmıştır. Araştırmada, KOBİ’lerin Sendeo ile çalışma tercihlerinde rekabetçi fiyatın yanı sıra güler yüzlü hizmet, kolay kargo takibi ve zamanında teslimat gibi kriterlerin ön plana çıktığı görülmüştür.

Sendeo Genel Müdürü Özgün Şahin, ilk günden beri müşteri memnuniyetine odaklandıklarını ve bu nedenle çalışanların mutluluğunun müşteri memnuniyetini etkilediğinin farkında olduklarını belirtmiştir. Yapılan araştırmada da KOBİ’lerin Sendeo ile ilişkilendirdikleri en önemli kriterin güler yüzlü ve ilgili hizmet olduğu ortaya çıkmıştır. Şahin, nitelikli hizmetin rekabetçi fiyat kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Şahin, Sendeo’nun kolaylık, ilk temasta çözüm sunma ve dijitalleşme gibi prensiplerle hizmetlerini farklılaştırdığını ifade etmiştir. Sendeo, dijitalleşme ve self servis odaklı bir operasyon anlayışı benimseyerek teknolojiyi kullanarak müşterilere 7/24 hizmet sunmaktadır. Sendeo’nun sunduğu özel SOS APP uygulaması ile çalışanlar en iyi ve en kısa rotaları belirleyerek gönderilerin hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca Sendeo’nun 7/24 hizmet anlayışı sayesinde müşteriler, web sitesi, çağrı merkezi veya WhatsApp hattı aracılığıyla doğrudan iletişime geçebilmektedir.

Sendeo’nun 1600’den fazla teslimat noktası bulunmaktadır ve bu noktalar Koç Topluluğu’nun deneyimli iş ortakları ve seçkin esnaflardan oluşmaktadır. Şahin, teknoloji ve dijitalleşme alanındaki yatırımlarının KOBİ’ler tarafından da olumlu karşılandığını belirtmiştir. KOBİ’ler, Sendeo’nun kolay gönderi takibi gibi hizmetlerinden yararlandıklarını ifade etmişlerdir.

Özgün Şahin, çalışanları, müşterileri ve paydaşları dinleyerek beklentilere yönelik çözümler sunmaya devam edeceklerini ve hizmetlerini sürekli olarak geliştireceklerini sözlerine eklemiştir.

KOBİ’ler, Güler Yüzlü Hizmetten Memnuniyet Duyuyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.