1. Haberler
 2. Lojistik
 3. Bulgaristan’da Schengen Sorunu Çözüldü, UND Açıkladı!

Bulgaristan’da Schengen Sorunu Çözüldü, UND Açıkladı!

featured

UND, Bulgaristan’a yük boşaltma ve yük alma operasyonlarında Schengen kaşesi bulunan şoförlere izin verileceğini duyurdu.

UND’nin yaptığı açıklamaya göre:

Bilindiği üzere, Bulgar makamlarının 8 Mayıs 2023 tarihinde başlattığı yeni vize uygulamasıyla ilgili olarak sektörümüz bilgilendirildi ve Derneğimiz, Dışişleri Bakanlığı, Sofya Büyükelçiliği, Sofya Ticaret Müşavirliği ve ülkemizdeki Bulgar makamları başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarla yoğun çaba harcadı.

Bu bağlamda, 16 Haziran 2023 tarihinde (bugün) Ticaret Bakanlığı, Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü aracılığıyla Bulgaristan’ın yeni vize uygulaması hakkında Derneğimize bilgi iletilmiştir.

Buna göre:

 • Bulgaristan “C” tipi transit/giriş vizesi olmayan ve Schengen müktesebatını tam olarak uygulayan bir ülkeye henüz giriş yapmamış Schengen vizesi sahibi şoförlere deklarasyonla Bulgaristan’da transit geçiş izni verilmekte ve bu kişilerin dönüşlerinde Schengen müktesebatını tam olarak uygulayan bir ülkeye giriş yaptıklarını kanıtlayamamaları halinde 500 Leva (yaklaşık 250 Euro) ceza uygulanmaktadır.
 • Bulgaristan giriş vizesi olmayan ve Schengen müktesebatını tam olarak uygulayan bir ülkeye henüz giriş yapmamış Schengen vizesi sahibi şoförlerin Bulgaristan’a yük boşaltma veya Bulgaristan’dan yük alma durumunda, dönüşlerinde Schengen müktesebatını tam olarak uygulayan bir ülkeye giriş yaptıklarını kanıtlayamamaları halinde 500 Leva (yaklaşık 250 Euro) ceza uygulanmaktadır. (Ancak, ilk defa alınan Schengen vizesiyle Schengen ülkesine giriş-çıkış ispat edilebildiği takdirde herhangi bir ceza uygulanmayacak ve bir sonraki taşımalarda Schengen ülkesine giriş-çıkış şartı aranmaksızın Bulgaristan’da yük alma ve boşaltma işlemlerine izin verilecektir.)
 • Pasaportunda Schengen kaşesi bulunan şoförlere Bulgaristan’da yük boşaltma/Bulgaristan’dan yük alma operasyonlarına izin verilecektir.
 • İki veya daha fazla girişli Romanya vizesi olan şoförlere Bulgaristan’dan transit geçiş Romanya’ya izin verilmektedir.
 • Bulgaristan giriş vizesi olmayan ve iki veya daha fazla girişli Romanya vizesine sahip şoförlere, Romanya’ya giriş yapmış olmaları kaydıyla Bulgaristan’dan yük alma izni verilmektedir.

Para cezasına itiraz etmek istendiğinde:

 • Ceza tutanağı düzenlendikten sonra 7 gün içinde itiraz edilebilir, ceza kararı düzenlendikten sonra ise 14 gün içinde itiraz edilebilir.
 • İtirazlar, tutanağı veya kararı düzenleyen kurumlara yapılmalıdır.
 • İtiraz için ödemenin yapılmamış olması gerekmektedir.
 • İtiraz edilmesi durumunda ödeme yapılmadan Bulgaristan’dan çıkılabilmekte ve itirazlar Türkiye’den de yapılabilmektedir.

Uygulanan 500 Leva tutarındaki ceza alt sınırdır ve ihlal sayısına bağlı olarak bu miktar artabilir.

Bu soruna gösterdiğimiz hassasiyet ve destekleri için Dışişleri Bakanlığı, Sofya Büyükelçiliği ve Sofya Ticaret Müşavirliği başta olmak üzere tüm kurumlarımıza teşekkür ederiz.

Bulgaristan’da Schengen Sorunu Çözüldü, UND Açıkladı!
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.