1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Bulgaristan’ın Schengen Vizesi Uygulaması, Türk Taşımacılık Şirketlerini Zor Durumda Bıraktı

Bulgaristan’ın Schengen Vizesi Uygulaması, Türk Taşımacılık Şirketlerini Zor Durumda Bıraktı

featured

Bulgaristan’ın Schengen vizesine sahip uluslararası tır şoförlerine yönelik olarak uygulanan ‘öncelikli olarak Schengen ülkesine giriş yapma mecburiyeti’ kuralı, Türk taşımacılık şirketleri ve şoförleri arasında sıkıntılara neden oldu.

Bulgaristan, 12 Mayıs tarihinde Schengen vizesiyle Bulgaristan üzerinden Schengen ülkelerine seyahat edecek diğer ülke vatandaşlarının, ülkeden transit geçebilmeleri için mevcut Schengen vizeleriyle öncelikli olarak vize alınan Schengen ülkesine giriş yapmaları gerektiği kararı aldı. Bu uygulama, Schengen vizesiyle Bulgaristan’a gelen şoförlere yük boşaltma ve taşıma izni verilmemesiyle daha da karmaşık hale geldi. Bulgaristan hükümetinin kendi vizesini talep etmesi, uluslararası taşımacılık yapan şirketler ve şoförler için zorluklar yarattı.

Transport Dünyası Uluslararası Şoförler Derneği Başkanı Hakan Yücel, bu kasıtlı uygulamaların genellikle Türk şirketleri ve şoförleri hedef aldığını belirterek, “Bulgaristan bize her zamanki gibi sıkıntılar yaşatmaya devam ediyor. 20 Mayıs’tan itibaren Türk tır şoförlerine yönelik uyguladığı zorlu vize politikasıyla ilgili olarak, Schengen vizesi bitmiş olan bir arkadaşımız yeniden bu vizeyi aldığında Bulgaristan kendi ülkesinden geçebilmek için kendi vizesini talep ediyor. Ayrıca Schengen ülkesine gittiğinde orada pasaportun kaşelenmesi gerekiyor ve ardından geri dönüp Buradan geçiş yapabilmesine izin veriliyor. Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen ülkesi olmadığı için kendi uygulamalarını zorlaştırarak bizlere sıkıntılar yaşatmaya devam ediyor. Bu durumda çıkmazdayız. Taşımacılık şoförleri olarak vize serbestisi talep ediyoruz. Bulgaristan, ilk geçişte kendi vizesini şart koşuyor. Yük boşaltma yapacaksanız yine kendi vizesini talep ediyor. Bu uygulama Türk şoförlere yönelik bir uygulama. Yük taşıyan şirketlerimiz oraya gidip gelemez hale geldi” dedi.

Bulgaristan’ın Schengen Vizesi Uygulaması, Türk Taşımacılık Şirketlerini Zor Durumda Bıraktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.