Ciner Denizcilik, Çin’e 10 Yeni Gemi Siparişi Verdi

featured

Turgay Ciner’in sahibi olduğu denizcilik şirketi, filosundaki 17 dökme yük gemisiyle birlikte Çin’e olan sipariş sayısını 10’a çıkardı. Yaklaşık 500 milyon dolarlık siparişin ilk 4 gemisi, gelecek yılın mayıs ayından itibaren teslim edilecek.

Ciner Grubu’nun başkanı Turgay Ciner, geçtiğimiz haftalarda dünyanın en büyük soda külü şirketi WE Soda’yı halka arz sürecine sokmuş, ancak daha sonra bu işlemden vazgeçmişti. Şimdi ise Ciner, denizcilik sektöründe büyümek amacıyla Çin’e odaklanıyor.

Ciner, Çin tersanelerine 6 gemi daha sipariş verdi. Geçen yıl Jiangmen Nanyang Ship Engineering adlı Çinli tersaneye 4 dökme yük gemisi siparişi veren Ciner, bu siparişini artırmaya karar verdi. Böylece Ciner’in Çinli şirkete verdiği toplam sipariş sayısı 10 oldu. Çinli şirket, Ciner için 10 dökme yük gemisi inşa edecek.

Ciner Denizcilik & Ticaret’in mevcut filosunda şu anda 17 dökme yük gemisi bulunuyor. Yeni gemilerle birlikte bu sayı 27’ye çıkacak. Ciner, 10 gemi için yaklaşık 500 milyon dolar (12.6 milyar TL) ödeme yapacak.

40.000 dwt’lik açık ambarlı gemilerin ilk 4 adedi Haziran ve Eylül 2024 tarihlerinde teslim edilecek. Bu gemiler, Ciner Grubu’nun soda külü ticaret operasyonlarında kullanılacak.

Ciner Denizcilik, Çin’e 10 Yeni Gemi Siparişi Verdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.