Çinli Şirket BYD’den Ucuz Elektrikli Otomobiller için Yeni Hamle Geldi

featured

Avrupa’da fabrika açmak isteyen BYD, bu sayede Türkiye’deki yüzde 40’lık ek gümrük vergisinden de kurtulacak.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden biri olan BYD gittikçe büyümeye devam ediyor. Başta Çin olmak üzere ulaştığı satış rakamları ile Tesla ile rekabet eden şirket Avrupa pazarına da giriş yapmayı hedefliyor. Çinli üreticiden bu konuda Türkiye’yi de yakından ilgilendiren önemli bir adım geldi.

BYD Avrupa’da fabrika açacak otomobiller ucuzlayacak

Avrupa pazarına da açılmak isteyen BYD’nin üretim tesisi kurmak için şu anda beş farklı ülke ile görüşme halinde olduğu kaydedildi. Adaylar arasında en güçlü ülkenin ise Fransa olduğu ifade ediliyor. Diğer aday ülkelerin ise Almanya, İspanya, Polonya ve Macaristan olduğu da gelen bilgiler arasında.

cinli sirket bydden ucuz elektrikli otomobiller icin yeni hamle geldi 1

BYD Yönetim Kurulu Başkanı Stella Li, daha önce yaptığı açıklamada elektrikli otomobil üreticisinin Avrupa’da üretim yapmak istediğini belirtmişti. BYD’nin Avrupa’da bir fabrika kurması ise hiç kuşkusuz en çok Türkiye’deki araç fiyatlarına yarayacak.

Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Çin’de üretilen otomobiller için ülkemizde ek yüzde 40 gümrük vergisi konmuştu. Ek gümrük vergisinin üzerine minimum yüzde 10 ÖTV’nin de eklenmesi ile Çinli otomobiller toplamda yüzde 54’lük bir vergi ile baş başa kalıyor. Bu durum Çinli otomobillerin beklendiği kadar ucuz olmamasına neden oluyordu.

BYD, Avrupa’da üretilecek otomobiller ile ülkemizde uygulanan ek yüzde 40 vergiden kurtulabilir. Bu da araçların sadece yüzde 10’luk ÖTV ile sunulması anlamına geliyor. Böylece ilerleyen dönemde Çinli üreticiden çok daha ucuz elektrikli otomobiller görebiliriz.

cinli sirket bydden ucuz elektrikli otomobiller icin yeni hamle geldi 2

Çinli elektrikli otomobil üreticisinin bu yılın sonuna kadar fabrikanın nerede kurulacağını belirlemesi bekleniyor. 2025 yılı ile birlikte ise BYD’nin Avrupa tesisi üretime başlayacak. BYD’nin Avrupa’da üretime başlaması ile bizler de çok daha ucuz elektrikli otomobiller ile karşılaşabiliriz.

BYD, Avrupa’da üretilecek modeller ile elektrikli otomobiller konusunda ülkemizde çok iddialı bir konuma geçecektir.

Çinli Şirket BYD’den Ucuz Elektrikli Otomobiller için Yeni Hamle Geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.