Fastned, Elektrikli Araçlar için Şarj İstasyonları Kurarak 24 Milyon Euro Yatırım Aldı

featured

Fastned, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurma amacıyla düzenlenen turda 24 milyon euro yatırım aldı. Yatırım, tahvil ihracı yoluyla gerçekleştirildi.

2012 yılında Michiel Langezaal ve Bart Lubbers tarafından kurulan Fastned, elektrikli mobiliteye geçişi hızlandırmayı hedefleyerek elektrikli sürücülere özgürlük sağlamaktadır. Şirket, Avrupa genelinde elektrikli araçlar için hızlı şarj altyapısı geliştirme konusunda faaliyet göstermektedir.

Fastned, Hollanda, Almanya, İsviçre, Birleşik Krallık ve Belçika’da elektrikli araç şarj istasyonları ağının sahibi ve işletmecisi konumundadır. İstasyonlarının büyük bir kısmı Hollanda’daki karayolu dinlenme alanlarında yer almaktadır.

Şirket, 215’in üzerinde hızlı şarj istasyonuyla sürücülerin 300 km menzile sahip elektrikli araçlarını sadece 15 dakikada şarj edebilmelerini sağlamaktadır.

Fastned’in CFO’su Victor van Dijk, “Yatırımcıların Fastned’e yeniden güven duymasından gurur duyuyoruz. Zorlu sermaye piyasası ortamında bile Fastned, sağlam ve büyüyen yatırımcı tabanıyla perakende tahvil piyasasında dayanıklılığını bir kez daha kanıtladı. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji satarak iklim krizini frenlemeye yönelik hedefimize her geçen gün daha da yaklaşmaktayız” dedi.

Amsterdam merkezli girişim, fonları Avrupa genelindeki ağını genişletmek için kullanacağını belirtmektedir. Önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın ana karayolları boyunca hızlı şarj altyapısının gerekliliği nedeniyle ek sözleşmeler yapılması beklenmektedir. Fastned, bu tür ihalelerdeki başarı kaydını korumak için iyi bir konumda olduğunu iddia etmektedir.

Fastned, Elektrikli Araçlar için Şarj İstasyonları Kurarak 24 Milyon Euro Yatırım Aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.