Elektrikli Araç Şarj Noktaları Oluşturan Weev, 57.9 Milyon Euro Yatırım Aldı

featured

Elektrikli araçlar için şarj noktaları oluşturan Weev, düzenlenen turda 57.9 milyon euro yatırım aldı. Tur, yatırım şirketi Octopus Group’un bir parçası olan Octopus Investments tarafından düzenlendi.

2022’de Dominic Kearns ve Thomas O’Hagan tarafından kurulan girişim, Kuzey İrlanda’nın özel olarak işletilen en büyük elektrikli araç şarj ağını oluşturmayı hedefliyor. Ofis ve filo için halka açık şarj cihazlarının yanı sıra tam hizmet elektrikli araç çözümleri kuruyor.

Girişimin şarj cihazları, elektrikli araç kullanıcılarının 20 dakika gibi kısa bir sürede araçlarını şarj etmelerini sağlıyor. Weev, ağının elektrikli araç sürücüleri için kritik olan hem uygun hem de güvenilir olduğunu söylüyor.

Weev’e göre Kuzey İrlanda’daki elektrikli araç sürücüleri, şarj tesisleri açısından orantısız bir şekilde yetersiz hizmet alıyor. Ulaştırma Bakanlığı verilerinde, bölgede 100.000 kişi başına yalnızca 20 kamu şarj istasyonu bulunuyor.

Birleşik Krallık hükümetinin 2030’dan itibaren benzinli ve dizel motorlu araçların ve kamyonetlerin satışını yasaklama hedefi, ülkenin her yerinde geçerli olacak ve bu tutarsızlık, Kuzey İrlanda’nın elektrikli araç şarj altyapısına yatırım için bir pencere açıyor.

Weev CEO’su Philip Rainey‘e göre, tüketiciler ve filo araç kullanıcıları, artan enerji fiyatları dünyasında büyük tasarruflar elde etmek ve karbon etkilerini azaltmak için elektrikli araçlara geçmeyi ciddi bir şekilde düşünüyor.

Rainey: “Uygun ve güvenilir elektrikli araç şarj cihazlarına erişim yoluyla menzil kaygısı gibi engelleri ortadan kaldırarak bu geçişin etkinleştirilmesine yardımcı oluyoruz.” dedi.

Yeni yatırım, Kuzey İrlanda’daki şarj altyapısı eksikliğini gidermek için kullanılacak.

Elektrikli Araç Şarj Noktaları Oluşturan Weev, 57.9 Milyon Euro Yatırım Aldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.