Fabrika Çıkışlı İkinci El Otomobiller Türkiye’ye Gelecek mi?

featured

Otomobil fiyatlarını konuşmaya bile gerek yok. Fiyatların artık ne seviyede olduğunu bilmeyen kalmadı. 200-300 bin TL’nin altında sıfır model göremez olduk. Tabii ki bu durum araç satışlarını da doğrudan etkiliyor. Markalar ise artık yeni atılımlar peşinde. Son iddialara göre şimdi de fabrika çıkışlı ikinci el otomobil dönemi için hazırlıklar başladı.

Renault markasının bu yönde atılım yapacağı söyleniyor. Peki markanın bu konuda bir çalışması var mı? Evet Fransa’da bu yönde bir çalışması var.

Fabrika Çıkışlı İkinci el Otomobil Nasıl Olacak?

Markanın Flins fabrikasında yani Fransa’da böyle bir uygulama yaptığı bilinmekte. Fabrika aslında bir geri dönüşüm fabrikası olarak kullanılıyor. Eski araçların geri dönüşümü için kullanılan fabrika, ikinci el araçların yenilenmesi için de kullanılıyor.

Tıpkı akıllı telefonlardaki gibi düşünün. Biliyorsunuz akıllı telefonlarda yenilenmiş telefonlar var. İkinci el telefonlar ve hatta bazen hasarlı modeller, sıfır gibi yenilenerek yeniden satışa sunuluyor. İşte fabrika çıkışlı ikinci el otomobil modelleri için de aynı şeyin geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Renault, Flins fabrikasında 2.el araçları yeniliyor ve yine araçları ikinci el olarak satışa sunuyor.

Tabii ki bu uygulama ile satışa çıkan araçların fiyatları da sıfır modellere göre düşük oluyor. İlk olarak Fransa fabrikasında başladığı söylenen uygulamanın, sonrasında İspanya’ya taşındığını da gördük.

İşte son iddialara göre bu uygulama ülkemizde de yapılacak. Türkiye’de fabrika çıkışlı ikinci el otomobil satışı başlayacak olursa, sıfır araçlara da yeni bir alternatif gelmesi ve fiyatların biraz daha düşmesi durumu söz konusu olabilir.

Ayrıca yine iddialarda yer alan bilgilere göre sistem sadece fabrika çıkışlı olan ikinci el bir araç alımı için de geçerli olmayacak. Bunun yanında, sürücüler araçlarını fabrikaya vererek belli ücretler karşılığında yeniletebilecek.

Tabii ki Renault kesin bir duyuru yapmadan sistemin Türkiye durumu hakkında bilgi elde etmek mümkün olmayacaktır. Bakalım ilerleyen günler bu konuda bizlere neler gösterecek? Belki gerçekten böyle bir uygulama başlayacak olursa, araç fiyatlarına olumlu yansıması olur.

Fabrika Çıkışlı İkinci El Otomobiller Türkiye’ye Gelecek mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.